WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBożodrzew
GATUNEKgruczołowaty
RODZINABiegunecznikowate (Simaroubaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAilanthus altissima
WYSTĘPOWANIERoślina pochodzi z Chin, ale pierwsze egzemplarze sprowadzono do Europy już w 1751 r. Obecnie rozpowszechniona zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej. W Polsce dość często uprawiana, szczególnie w zachodniej części kraju. Drzewo zaliczane do gatunków inwazyjnych, szkodliwych dla rodzimych gatunków flory.
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJOkazałe drzewo, szybko rosnące (szczególnie w młodości, na dobrych stanowiskach do 2 m rocznie) dorastające w Polsce do 30 m. Pień masywny, prosty i regularny, zwykle nisko rozgałęziony, pojedynczy.
KORA, PĘDYKora jasnoszara do szarej, stosunkowo gładka nawet u starych drzew, przez długi czas posiada charakterystyczny wzór, utworzony z bardzo płytkich, falisto pofałdowanych, białawych bruzd. Jednoroczne pędy bardzo grube, młode gęsto, delikatnie omszone, żółtawe z bardzo dużymi śladami liściowymi. Pędy roczne żółtawobrązowe do pomarańczowobrązowych, posiadają bardzo duże, sercowate blizny liściowe z wyraźnie widocznymi śladami po wiązkach przewodzących oraz liczne przetchlinki, są bardzo delikatnie omszone.
LIŚCIEUlistnienie skrętoległe, liście bardzo duże, dorastające do 80 cm długości, nieparzystopierzastozłożone z 15 - 25 jajowatolancetowatych listków. Listki do 12 cm dł., z wierzchu ciemnozielone, od spodu sinoniebieskawe, wierzchołek mocno wyciągnięty. U podstawy każdego listka znajdują się 2 lub 4 (rzadziej) ząbki z gruczołkami nieprzyjemnie pachnącymi po roztarciu.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEPojedyncze skrzydlaki z centralnie umieszczonym orzeszkiem. Są wytwarzane niezwykle obficie, zebrane po kilkadziesiąt sztuk tworzą duże i gęste, zwisające wiechy. Orzeszek wyraźnie widoczny (wypukły), umieszczony w środku poskręcanego skrzydełka o wymiarach ok. 4x1cm. W trakcie dojrzewania skrzydlaki przybierają bardzo efektowny, rudopomarańczowy lub czerwonopurpurowy kolor, z biegiem czasu zielenieją, a po dojrzeniu stają się jasnobrązowe.
OPISJedno- i obupłciowe, zebrane w gęste wiechowate kwiatostany do 30 cm długości. Kielich pięciodziałkowy, korona z pięcioma żołtawobiałymi płatkami, pręcików 10 a w kwiatach obupłciowych zazwyczaj 5, słupków 4-6.
SIEDLISKOMoże rosnąć na glebach suchych i jałowych, prawie zupełnie niewrażliwe na zanieczyszczenia powietrza.
WYSOKOŚĆdo 30 m.
OKRES KWITNIENIACzerwiec.
UWAGIInne nazwy: ajlant gruczołowaty, bożodrzew gruczołkowaty, bożodrzew chiński. Bożodrzew gruczołowaty jest gatunkiem silnie alergennym.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony