WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJNaparstnica
GATUNEKzwyczajna
RODZINABabkowate (Plantaginaceae)
NAZWA ŁACIŃSKADigitalis grandiflora
WYSTĘPOWANIEWystępuje na terenie niemal całej Europy oraz w Azji Mniejszej. W Polsce spotkać ją można zarówno na niżu, jak i w górach, gdzie jest gatunkiem pospolitym.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPojedyncza, gruba. W górnej swojej części jest okryta gęstymi, drobnymi włoskami.
LIŚCIEW pierwszym roku wegetacji wytwarza przy ziemi różyczkę liści. W drugim roku wyrasta łodyga z liśćmi i kwiatami. Jest ona ulistniona skrętolegle. Liście są duże, drobno ząbkowane, z wyraźnymi nerwami. Liście łodygowe są siedzące, dolne liście mają niby ogonek, wytworzony z blaszki liściowej. Na dolnej stronie wokół nerwów liście są delikatnie omszone.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty w górnej części kwiaty tworzą jednostronne zazwyczaj grono. Zwisające w dół, duże kwiaty, rosną na gruczołowato omszonych, krótkich szypułkach. Mają żółty kolor z brunatnymi plamami, wewnątrz są ciemniejsze. Korona kwiatu o kształcie dzwonu jest wewnątrz owłosiona, z zewnątrz pokryta gruczołami. Pięciodziałkowy kielich jest tylko przy nasadzie nieco zrośnięty. W kwiatku jest jeden słupek z długą i cienką szyjką, oraz cztery pręciki, przy czym dwa są wyższe, a dwa niższe.
SIEDLISKONa obrzeżach lasów, w ziołoroślach górskich.
WYSOKOŚĆ30 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Korona jasnożółta. Liście nagie.
WŁASNOŚCI LECZNICZEDawniej uznawana była za roślinę leczniczą. Obecnie nie stosuje się jej do tych celów, ze względu na jej silne własności toksyczne.
WŁASNOŚCI TRUJĄCELiście zawierają liczne toksyczne glikozydy: digitoksynę, digitalinę i inne. Ich działanie kumuluje się w organizmie. Groźne zatrucia u ludzi może spowodować już 1-2 g wysuszonych liści. Objawiają się one bólami i zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, biegunką, wymiotami, skurczami naczyń wieńcowych, dusznością, sinicą. Naparstnica jest trująca również dla niemal wszystkich zwierząt.
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa (w latach 1983-2001 pod ochroną ścisłą, 2001-2004 pod ochroną częściową, 2004-2014 pod ochroną ścisłą.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony