WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJNagietek
GATUNEKlekarski
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKACalendula officinalis
WYSTĘPOWANIEPrawdopodobnie pochodzi z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, gdzie spotykany jest do dzisiaj na stanowiskach naturalnych. W wielu krajach świata (również w Polsce) jest uprawiany i czasami dziczejący.
STATUSEfemerofit
ŁODYGAWzniesiona, bogato ugałęziona, pokryta miękkimi, gruczołkowatymi włoskami, żeberkowana o charakterystycznym zapachu, łatwo łamliwa.
LIŚCIESkrętoległe, gęsto osadzone, dolne szerokołopatkowate, krótkoogonkowe; górne szerokolancetowate, siedzące, obejmujące łodygę.
KWIATOSTANkoszyczek
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISZebrane w koszyczki na szypułkach, barwy pomarańczowej lub żółtej. Kwiaty brzeżne słupkowe (o słupku dwuznamionowym), nibyjęzyczkowe, ustawione w 2-3 szeregach (wyłączając odm. pełnokwiatowe, uważane w uprawie za najcenniejsze), owocujące. Kwiaty wewnętrzne rurkowate, obupłciowe o 5 pręcikach i dolnym słupku, bezpłodne. Koszyczki mają przyjemny, balsamiczny zapach.
SIEDLISKOJest w Polsce uprawiany jako roślina jednoroczna.
WYSOKOŚĆ30 - 50 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - sierpień.
WŁASNOŚCI TRUJĄCESkład: olejek eteryczny do 0,02%, flawonoidy, karotenoidy, związki trójterpenowe (saponzydy): arnidiol i faradiol, śluzy, związki żywicowe, gorycze, kwas jabłkowy i inne.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony