WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJModrzew
GATUNEKjapoński
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKALarix kaempferi
WYSTĘPOWANIEGatunek ten występuje naturalnie na niewielkim obszarze w górach wulkanicznych w Japonii, jednak ze względu na swoje walory dekoracyjne, którymi są przede wszystkim niezwykle efektownie przebarwiające się jesienią igły, jest obecnie sadzony w wielu rejonach całego świata, w tym często w Polsce.
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJWysokie drzewo o koronie szerokostożkowatej z poziomymi, wygiętymi ku wierzchołkowi konarami. Gałęzie ustawione okółkowo, są mniej lub bardziej horyzontalnie rozpostarte, niezwieszające się. Pień dorasta do 35-45 m wysokości.
KORA, PĘDYKora czerwonawobrązowa, u podstawy bruzdkowana. Młode pędy modrzewia japońskiego są pomarańczowoczerwone do brązowopurpurowych, zimą pokryte dodatkowo warstewką wosku.
LIŚCIEIgły rosnące na czerwonobrązowych długopędach są pojedyncze, ułożone skrętolegle, rosnące na krótkopędach zebrane w pęczki po 40-60, o długości do 3,5-4 cm, płaskie, miękkie, szaro- lub niebieskawozielone, jesienią złocistożółte.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki żeńskie liczne w górnych odcinkach większych gałęzi, początkowo jasnoczerwonawe lub żółtawe, później zielone lub ciemnożółte, a w porze dojrzewania - brunatne, wysokości i szerokości około 3 cm, prawie kuliste, rozetkowate i bardziej płaskie niż u modrzewia europejskiego. Łuski szyszek na brzegach wyraźnie odwinięte na zewnątrz. Łuski wspierające krótkie, niewidoczne na zewnątrz.
OPISŻeńskie szyszeczki modrzewia japońskiego są zazwyczaj żółtawe.
SIEDLISKONadaje się on do uprawy nawet bardziej niż rodzimy modrzew europejski, ponieważ cechuje się jeszcze szybszym wzrostem i większą odpornością na zanieczyszczenia powietrza, dlatego jest coraz częściej sadzony w miastach.
WYSOKOŚĆdo 40 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony