WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJModrzew
GATUNEKeuropejski
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKALarix decidua
WYSTĘPOWANIEPierwotnym miejscem jego występowania były góry środkowej Europy (Alpy, Karpaty), ale został rozpowszechniony na innych terenach w wyniku nasadzeń.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJDuże drzewo iglaste o koronie luźnej, regularnie stożkowatej. Górne gałęzie są poziome, niższe coraz bardziej zwisające. Rośnie szybko, żyje do 600 lat z zaznaczeniem iż po okresie 100 lat zaczyna próchnieć. Na drzewach rosnących w zwarciu usychają dolne gałęzie do znacznej nieraz wysokości. Pień pojedynczy, prosty lub lekko zakrzywiony, osiąga wysokość do 45 m i średnicę do 120 cm.
KORA, PĘDYU młodych drzew kora gładka, zielonobrązowa, na starszych ciemnobrązowa, głęboko spękana, łuskowata i złuszczająca się. Osiąga grubość do 10 cm i zawiera sporo żywicy. Pędy zróżnicowane na długie i cienkie, zwisające pionowo, kilkudziesięciocentymetrowe długopędy wytwarzające wiele pąków (bocznych) oraz bardzo krótkie, zaledwie 1-2mm krótkopędy z jednym tylko pąkiem (szczytowym). Długopędy miejscami bruzdkowane, słomianożółte, nagie, bez woskowego nalotu. Pąki bardzo liczne, kuliste, liściowe małe, kwiatowe większe - o średnicy ok. 5mm, pokryte cienkimi, półprzezroczystymi brązowymi łuskami.
LIŚCIEIgły są jasnozielone, delikatne, niekłujące, na krótkopędach wyrastają pęczkami po 20-40 sztuk, zaś na długopędach pojedynczo, skrętolegle. Jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się na żółto.
KOLOR KWIATÓWczerwony
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki jajowate lub owalne (rzadko okrągławe), niezbyt duże - o rozmiarach 3-4 x 2 cm, stojące, w młodości żywozielone, dojrzewając robią się jasnobrązowe do brązowych, a po kilku latach - czarniawe. Łuski nasienne w liczbie 40-70, zaokrąglone, lekko prążkowane, luźno przylegające lub delikatnie odstające, nigdy nie posiadają odwiniętych na zewnątrz końców. Łuski wspierające krótsze od nasiennych, ale często widoczne. Nasiona jajowate, świdrowato skręcone i ostro zakończone, szarobrązowe, oskrzydlone.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane na krótkopędach w szyszeczki. Męskie szyszeczki umieszczone pod spodem gałązek, jajowate, bardzo małe, długości 0.5-1cm, żółtawe. Żeńskie szyszeczki stojące, jajowate, długości 1-3cm, początkowo jaskrawo różowoczerwone do bordowych (rzadziej bladoróżowe), potem zieleniejące.
SIEDLISKOW Polsce na naturalnych siedliskach rośnie tylko w Tatrach. Poza tym jest sadzony powszechnie na terenie całego kraju.
WYSOKOŚĆdo 40 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGIModrzewie są jedynymi w Europie rodzimymi drzewami iglastymi zrzucającymi igły na zimę. Właściwie jest to modrzew europejski podgatunek typowy - Larix decidua subsp. decidua. Istnieje jeszcze podgatunek - modrzew europejski polski (Larix decidua subsp. polonica), wystepujący w części południowo_wschodniej Tatr.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony