WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJModrzew
GATUNEKeurojapoński
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKALarix marschlinsii
WYSTĘPOWANIEW stanie dzikim spotykane w Szkocji i Szwajcarii.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJRoślina drzewiasta o bardzo eleganckim i smukłym wyglądzie, wysokości nawet 15 m i szerokości 8 m. Pień pojedynczy, szarobrązowy z głębokimi bruzdami.
KORA, PĘDYU młodych drzew kora gładka, zielonobrązowa, na starszych ciemnobrązowa, głęboko spękana, łuskowata i złuszczająca się. Osiąga grubość do 10 cm i zawiera sporo żywicy. Pędy zróżnicowane na długie i cienkie, zwisające pionowo, kilkudziesięciocentymetrowe długopędy wytwarzające wiele pąków (bocznych) oraz bardzo krótkie, zaledwie 1-2mm krótkopędy z jednym tylko pąkiem (szczytowym). Długopędy miejscami bruzdkowane, słomianożółte, nagie, bez woskowego nalotu. Pąki bardzo liczne, kuliste, liściowe małe, kwiatowe większe - o średnicy ok. 5mm, pokryte cienkimi, półprzezroczystymi brązowymi łuskami.
LIŚCIEWąskie, szpilkowate jak u wszystkich modrzewi, skrętoległe i miękkie, zebrane w pęczki liczące kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk, osadzone na krótkopędach i opadające na zimę. Na długopędach osadzone pojedynczo. Jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się na żółto.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki brązowe, jajowate, zawierające nasiona, mogą pozostawać na drzewie przez kilka lat, brzegi lekko wygiete na zewnątrz.
OPISKwiaty żeńskie - różowe i okazałe, męskie - niepozorne, otwierające się na przedwiośniu, przed, lub w czasie rozwoju liści, stojące pionowo do góry. Roślina jednopienna.
SIEDLISKORoślina ozdobna, uprawiana w ogrodach i parkach, ceniona z swój piękny wygląd.
WYSOKOŚĆdo 15 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGIInne nazwy: modrzew szkocki, modrzew pośredni.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony