WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMiodunka
GATUNEKplamista
RODZINAOgórecznikowate (Boraginaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPulmonaria officinalis
WYSTĘPOWANIERodzime rejony jej występowania to niemal cała Europa. W Polsce jest rzadka, występuje głównie w części zachodniej i na Pomorzu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGASoczysta, wzniesiona, pojedyncza, lub słabo rozgałęziająca się, kanciasta i cała silnie, gruczołowato owłosiona.
LIŚCIEJajowate i zaostrzone liście odziomkowe o szerokości mniej więcej równej ich długości (co najwyżej półtora razy dłuższe od szerokości), rozwijają się wczesną wiosną, równocześnie z kwiatami. U nasady zwężają się, od spodu są jaśniejsze i sztywno owłosione. Ich ogonki liściowe są dłuższe od blaszki. Liście łodygowe w dolnej części mają krótkie, oskrzydlone ogonki, górne są siedzące. Charakterystyczna cechą tego gatunku miodunki jest występowanie na górnej stronie wszystkich liści jasnych, srebrzystych plam.
KOLOR KWIATÓWwielobarwny
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty dwubarwne i różnosłupkowe (heterostylia): młode kwiaty czerwone, później stają się fioletowe. Wyrastają na krótkich, silnie gruczołowato owłosionych szypułkach, tworząc na szczycie łodygi stosunkowo gęsty kwiatostan typu dwustronny sierpik. Kielich lejkowatego kształtu, złożony z 5 jednakowych, trójkątnych ząbków.
SIEDLISKOLasy liściaste, zarośla , głównie na zachodzie kraju i Pomorzu.
WYSOKOŚĆ20 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIAMarzec - maj
CECHY CHARAKTER.Letnie liście płonnych różyczek o blaszce dłuższej od ogonka lub równie długiej.
WŁASNOŚCI LECZNICZEDziałanie : korzystnie wpływa na drogi oddechowe, przyspiesza gojenie się uszkodzonej tkanki płuc, zwapnienie ognisk gruźliczych, usuwanie wydzielin z górnych dróg oddechowych, pobudza ruchy ich nabłonka rzęskowego. Stosuje się ją, przeważnie w mieszance z innymi ziołami, jako środek wykrztuśny przy przewlekłym nieżycie oskrzeli.
UWAGIInne nazwy: miodunka lekarska.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony