WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMięta
GATUNEKpieprzowa
RODZINAJasnotowate (Lamiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAMentha x citrata
WYSTĘPOWANIESpontaniczny mieszaniec międzygatunkowy mięty nadwodnej i zielonej, wprowadzony do uprawy w XVIII w. Jest rośliną uprawną, czasami dziczejącą.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJZielna roślina o pokroju krzewiastym do 90 cm wysokości, wytwarzająca poziome kłącza tuż pod poziomem gruntu.
ŁODYGAWzniesiona, gałęzista (rozgałęziająca się w okółkach liści), 4-kanciasta, o rzadkim owłosieniu na kantach, zielona do brunatnobrązowej w zależności od odmiany, o pustych międzywęzłach.
LIŚCIEUlistnienie nakrzyżległe, liście na wyraźnych, krótkich ogonkach, lancetowatojajowate do podługojajowatych, zaostrzone, nierównomiernie ostro piłkowane. Z wierzchu ciemnozielone, spodem jaśniejsze, z obu stron gruczołkowato, żółto kropkowane.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OWOCERozłupnia rozpadająca się na cztery rozłupki.
OPISKwiaty w nibyokółkach, zebrane w kątach liści, tworzące nibykłos o walcowatym kształcie. Kwiaty drobne, 5-6 mm długości, obupłciowe lub tylko słupkowe, różowe, czerwonawe do liliowych, kielich rurkowaty o 5 ząbkach, 10-12 nerwowy, lekko bruzdkowany od wystających nerwów i gruczołkowato kropkowany. Pręciki cztery, fioletowe, krótsze od korony.
SIEDLISKOBylina. Roślina lubiąca gleby świeże, dość ciężkie, w miarę wilgotne.
WYSOKOŚĆ70 - 90 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Kielich rurkowaty o 10-13 nerwach silnie wystających. Także górne liście na wyraźnych ogonkach.
WŁASNOŚCI LECZNICZELiście zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają wytwarzanie żółci, usprawniają pracę jelit. Stosowane są jako środek wiatropędny, przy zaburzeniach trawienia, w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Mają także właściwości przeciwbakteryjne i nieznacznie uspokajające. Olejek miętowy ma podobne, ale silniejsze działanie, szczególnie jako środek odkażający i uspokajający. Stosowany zewnętrznie w nieżycie nosa, do inhalacji przy nieżytach gardła i oskrzeli. Stanowi także składnik preparatów do użytku wewnętrznego przy zapaleniu dróg żółciowych i w schorzeniach wątroby lub jelit.
UWAGIInne nazwy: mięta lekarska. W uprawie stosuje się wyłącznie rozmnażanie wegetatywne z podziału roślin lub podziału kłączy.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony