WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMięta
GATUNEKnadwodna
RODZINAJasnotowate (Lamiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAMentha aquatica
WYSTĘPOWANIEWystępuje w części Afryki, na większości obszaru Europy oraz w Azji zachodniej i na Kaukazie. W Polsce częsta na niżu, w górach rozproszona.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPrzeważnie wzniesiona, prosta lub rozgałęziona.
LIŚCIEOgonkowe, jajowate lub owalne, ząbkowane na brzegach, długie od 2 do 6 cm, owłosione. Podsadki podobne do innych liści.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty różowe lub liliowe, skupione w okółkach na szczycie łodygi i tworzące kuliste kwiatostany, przynajmniej w dolnej części porozrywane. Nibyokółki znajdujące się w kątach najwyższej pary liści są dużo mniejsze i na krótszych szypułkach. Ząbki kielicha lancetowate. Kielich jest prawie cylndryczny, ma 13 wyraźnych nerwów, a jego ząbki zakończone są szydlastym końcem. W gardzieli korony znajduje się pierścień włosków.
SIEDLISKOBagna, brzegi cieków wodnych, rowy, mokre łąki.
WYSOKOŚĆ60 - 80 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Niby-okółki kwiatowe skupione na szczycie łodygi w kulistowe lub jajowate kwiatostany, poniżej których brak niby-okółków w kątach liści.
WŁASNOŚCI LECZNICZEWykorzystywana w kosmetyce, ze względu na zawartość olejków eterycznych i właściwości czyszczących jako jeden ze składników szamponów ziołowych.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony