WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMetasekwoja
GATUNEKchińska
RODZINACyprysowate (Cupressaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAMetasequoia glyptostroboides
WYSTĘPOWANIEMetasekwoja chińska jest endemitem Chin. Gatunek jest żywą skamieniałością. Występował w erze mezozoicznej, w końcu okresu kredowego i dominował w trzeciorzędzie.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKorona smukła, wąskostożkowata, dość luźna. Rośnie szybko i jest długowieczna. Dorosłe drzewa mierzą 35 metrów wysokości. Pień dość gruby, u nasady często rozszerzony, prosty, widoczny do samego wierzchołka, u nasady konarów posiadający zwykle osobliwe wklęśnięcia. Gałęzie średnio grube, rozmieszczone okółkowo, na dole prostopadłe do pnia, wyżej ukośnie wzniesione, zaczynają wyrastać nisko nad ziemią.
KORA, PĘDYKora u młodych drzew rudopomarańczowa, u starszych bladobrunatna lub lekko żółtobrunatna. Łuszczy się pionowymi pasami. Długopędy trwałe, drewniejące, młode bardzo cienkie i delikatne, początkowo zielonawe, potem czerwonawobrązowe, przekształcają się w gałązki. Krótkopędy niedrewniejące, okresowe - opadają na zimę, długości 5 - 15 cm, zielone.
LIŚCIEPłaskie i bardzo miękkie, niekłujące. Ustawione dwurzędowo na naprzeciwległych krótkopędach . Poszczególne szpilki o długości 1 - 3 cm są równowąskie. W porze listnienia przybierają żywą, trawiastozieloną barwę, później są nieco ciemniejsze. Jesienią przebarwiają się na żółto, łososiowo- lub rubinowoczerwono. Opadają wraz z pędami zielnymi w czasie przymrozków.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki owalne do kulistych, małe, długości 1,5-2,5 cm, najpierw zielone i stojące, po dojrzeniu brązowe, zwisające na długich (około 2 cm), cienkich trzonkach. Składają się z 20-30 naprzeciwległych, bardzo szerokich, tarczkowatych, po dojrzeniu znacznie rozchylonych łusek. Nasiona długości 2-4 mm, spłaszczone i oskrzydlone, ułożone na łuskach nasiennych po 6-9 sztuk.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne. Kwiaty męskie zebrane licznie w zwisające, groniaste lub wiechowate kwiatostany długości do 10 cm. Pojedyncze kwiaty małe, kuliste. Kwiaty żeńskie zebrane w szczytowe, małe, zielone szyszeczki stojące na krótkich trzonkach.
SIEDLISKONieliczne stanowiska naturalne metasekwoi chińskiej występują na osłoniętych górami terenach wyżynnych pomiędzy 700 a 1350 m n.p.m. Są to miejsca o dużych opadach, wilgotne lub nawet okresowo zalewane, najczęściej w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, na brzegach pól ryżowych itp. W Polsce gatunek uprawiany.
WYSOKOŚĆdo 35 m.
OKRES KWITNIENIAMaj.
UWAGIW czwartorzędzie gatunek zachował się jedynie na stanowiskach reliktowych w Chinach. Roślina pod ścisłą ochroną na stanowiskach naturalnych.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony