WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMagnolia
GATUNEKpośrednia
RODZINAMagnoliowate (Magnoliaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAMagnolia × soulangeana
WYSTĘPOWANIEJest mieszańcem magnolii purpurowej (M. liliflora) i magnolii nagiej (M. denudata), wyhodowanym w latach 1820-26 przez botanika Stefana Soulange`a-Bodina we Fromont we Francji. W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym. Jest uprawiana, jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKrzew, rzadziej drzewo o szerokiej, luźnej koronie. Osiąga wysokość do 3 - 6 m.
KORA, PĘDYKora brązowa z jasnymi przetchlinkami.
LIŚCIEDuże, skórzaste, o kształcie odwrotnie jajowatym, wydłużone. Mają długość do 15 cm i na dolnej stronie są nieco owłosione.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCEOwocostan ma kształt szyszki i składa się z wielu czerwonych mieszków. Każdy z tych mieszków zawiera 1 lub 2 spłaszczone, czarne nasiona, otoczone czerwoną osnówką.
OPISKwiaty wyrastają z pączków kwiatowych na końcach pędów. Pączki te są większe od pączków liściowych i okryte są 1 lub 2 szczeciniasto owłosionymi łuskami. Bardzo duże (średnica 10-20 cm) i kielichowate kwiaty są największą ozdobą magnolii. Z daleka wyglądają, jak tulipany. Pachnące kwiaty u różnych odmian mają kolor od białego do purpurowoczerwonego, wewnątrz są białe lub dużo jaśniejsze. Ich zachodzące na siebie płatki w liczbie kilkunastu nie są zróżnicowane na kielich i koronę. Wewnątrz kwiatu liczne pręciki i słupki. Zakwita przed rozwojem liści.
SIEDLISKOMagnolie najlepiej rosną w miejscach zasłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Magnolia pośrednia potrzebuje głębokiej i żyznej gleby, o odczynie lekko kwaśnym. Młode rośliny są wrażliwe na silne mrozy, starsze drzewa są odporne na mróz.
WYSOKOŚĆdo 6 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGIODMIANY: `Alba Superba` - kwiaty duże i pachnące, białe, zaróżowione u nasady. `Alexandrina` - kwiaty purpurowoczerwone, ciemniejsze u nasady, z jaśniejszymi brzegami. Przez środek płatków biegnie pręga. Krzew silnie rosnący. `Amabilis` - kwiaty białe, nieco zaróżowione u nasady. Krzew o wolniejszym wzroście, niż `Alexandrina`. `Lennei` - pękate, kształtu gruszki, ciemnopurpurowe kwiaty o grubych płatkach. Rośnie szybko. `Rustica Rubra` - kielichowate kwiaty o różowoczerwonych płatkach. Odmiana o silnym wzroście. `Speciosa` - bardzo duże, szeroko otwierające się kwiaty. Płatki z białymi końcami, u nasady różowe, wyginające się do dołu.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony