WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMacierzanka
GATUNEKkarpacka
RODZINAJasnotowate (Lamiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAThymus carpaticus
WYSTĘPOWANIEWystępuje głównie w Karpatach oraz rzadko we wschodniej części Sudetów. W Polsce występuje w Tatrach, Pieninach i w Pienińskim Pasie Skałkowym. Wzdłuż dolin rzecznych schodzi także na Podtatrze. Jest subendemitem zachodniokarpackim.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGADwa rodzaje pędów: płonne i kwiatostanowe. Pędy płonne są długie, płożące się i rosną przez wiele lat. Pędy kwiatostanowe wyrastają rzędami z pędów płonnych, mają długość do 10 cm i wznoszą się. Są wyraźnie 4-kanciaste. Pod samym kwiatostanem owłosione są dookoła, niżej owłosione są po dwu stronach, na pozostałych dwu stronach są nagie lub mają tylko małe włoski. Ta cecha owłosienia łodyg różni ten gatunek od podobnej macierzanki halnej.
LIŚCIECiemnozielone, okrągławe, trójkątnie jajowate, lub jajowate, grube, lśniące i nagle zwężające się w ogonek, który jest przeważnie dłuższy od połowy długości blaszki. Na brzegach mają długie rzęski, a czasami także na powierzchni są delikatnie owłosione.
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty zebrane w luźną główkę. Kielich kwiatów posiada długie włoski, jest dwuwargowy, przy czym górna warga jest dłuższa od dolnej i ma trójkątnie lancetowate ząbki. Korona o ciemno purpurowym kolorze i długości 6-9 mm.
SIEDLISKOBylina. Murawy, skały, nadrzeczne kamieniska, upłazy, hale.
WYSOKOŚĆ5 - 10 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Kwitnące gałązki tylko pod kwiatostanem dookoła owlosione, niżej wybitnie 4-kanciaste i na przemian po 2 stronach owłosione.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony