WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMacierzanka
GATUNEKhalna
RODZINAJasnotowate (Lamiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAThymus alpestris
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Karpatach oraz w Sudetach.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAŁodygi długo pełzające po ziemi i zakorzeniające się. Część pędów jest zakończona kwiatostanami, część jest płonna. Pędy płonne są długie, płożące się i rosną przez wiele lat. Kwitnące pędy wznoszą się do góry. Pędy kwiatostanowe wyrastają z pędów płonnych, są wyraźnie 4-kanciaste i nagie, tylko krawędzie mają owłosione krótkimi i odgiętymi w dół włoskami.
LIŚCIEJajowate, eliptyczne lub okrągłojajowate, o długości do 11 mm. Są dość cienkie i prawie nagie. Wyrastają na bardzo krótkich ogonkach. Boczne nerwy słabo widoczne i nie łączą się ze sobą w jeden okrężny nerw. Ta cecha nerwacji liści różni ten gatunek od podobnych gatunków - macierzanki karpackiej i macierzanki nadobnej. Cechą charakterystyczną jest również to, że na łodygach kwiatowych liście są w kierunku wierzchołka wybitnie coraz to większe.
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty zebrane w luźną główkę, czasami wydłużoną. Kielich kwiatów jest owłosiony tylko dołem, lub niemal nagi, jest dwuwargowy, przy czym górna warga jest dłuższa od dolnej i ma trójkątnie lancetowate ząbki. Korona o ciemno purpurowym kolorze i długości 5-8 mm.
SIEDLISKOMurawy, skały, upłazy, hale.
WYSOKOŚĆ5 - 15 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Liście łodyg kwiatowych coraz większe od dołu ku górze.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony