WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMacierzanka
GATUNEKpiaskowa
RODZINAJasnotowate (Lamiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAThymus serpyllum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie i na Syberii. W Polsce jest pospolity na całym niżu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPłożąca lub podnosząca się, zdrewniała u nasady, okrągława lub słabo kanciasta, dookolnie owłosiona. Łodygi mają zdolność zakorzeniania się.
LIŚCIEUlistnienie nakrzyżległe. Jajowatopodługowate, nieco skórzaste liście mają długość 3-4 razy większą od szerokości i orzęsione brzegi. Boczne nerwy liści są dość grube i nie tworzą wyraźnego nerwu brzeżnego.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty dwupostaciowe - na jednych osobnikach mniejsze, o słupku z długą szyjką i krótkich pręcikach, na innych - większe, o dłuższych pręcikach. Kwiatostan główkowaty, na końcach pędów. W jednej główce 3-6 różowoliliowych kwiatów (czasami, rzadko trafiają się kwiaty białe). Mają dwuwargowy kielich; dolna warga z szydlastolancetowatymi ząbkami, górna z 3 trójkątnymi ząbkami. Korona o długości 6-7 mm wyraźnie dwuwargowa, przy czym górna warga jest wyraźnie 2-ząbkowa, dolna wyraźnie 3-ząbkowa.
SIEDLISKOWidne lasy sosnowe i brzozowe.
WYSOKOŚĆ10 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień
CECHY CHARAKTER.Górne ząbki kielicha krótkotrójkątne, nie dłuższe niż szerokie.
WŁASNOŚCI LECZNICZEDziałanie: dezynfekujące, wykrztuśne, przeciwzapalne, poprawia trawienie. Jest wykorzystywana w ziołolecznictwie - napar z ziela używany po jedzeniu działa wiatropędnie, rozluźnia mięśnie układu pokarmowego. Używana jest do płukania gardła, przy paradontozie, świądzie, pomaga po ukłuciu owadów. Wzmacnia system nerwowy - używana jest do kąpieli dla rekonwalescentów, chorych dzieci i osób starszych.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony