WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJLobelia
GATUNEKjeziorna
RODZINADzwonkowate (Campanulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKALobelia dortmanna
WYSTĘPOWANIEZasięg obejmuje obszary Ameryki Północnej, w Europie występuje głównie w południowej części Półwyspu Skandynawskiego, znacznie rzadziej w Wielkiej Brytanii, we Francji, Belgii, Niemczech. W Polsce występuje wyłącznie na Pomorzu Środkowym i Zachodnim.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJBylina wodna, zimozielona, kłączowa i mikoryzowa. Rośnie przy brzegu, na głębokości 10-30 cm. Na głębszych stanowiskach nie zakwita.
ŁODYGAProsta, wzniesiona. Z kwiatami wyrasta ponad poziom wody. U nasady z podwodną rozetą liści.
LIŚCIERównowąskie zebrane w rozetę, osiągają długość do kilku cm i szerokość do 5 mm, grubawe, na szczycie tępo zaokrąglone, odgięte w tył, z dwoma kanałami powietrznymi w środku. Liście zanurzonej części łodygi nieliczne, drobne, łuskowate.
KOLOR KWIATÓWbiały
OWOCETorebka pękająca do góry dwiema klapami.
OPISKwiaty obupłciowe, białe lub biało niebieskie, dzwoneczkowate, zwisające, zebrane w luźny kwiatostan groniasty, osadzone pojedynczo w kątach łuskowatych przysadek, na szypułkach do długości 2 cm. Korona zróżnicowana ma szypułkę i 5 nierównych łatek. Działki kielicha drobne, trójkątne, wzniesione, o długości do 2 mm. Pręciki zrośnięte w rurkę. Słupek o dwułatkowym znamieniu. Kwiaty nadwodne są otwarte, zapylane przez owady. Kwiaty podwodne klejstogamiczne, zamknięte podczas kwitnienia i wówczas następuje samozapylenie. Rozmnóżki rozwijają się jesienią.
SIEDLISKORoślina światłolubna, rosnąca w wodzie. Występuje w strefie przybrzeżnej jezior oligotroficznych ubogich w składniki odżywcze, o czystych, stojących wodach, z małą zawartością związków mineralnych.
WYSOKOŚĆ20 - 70 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEZawiera w swych tkankach alkaloid - lobelinę.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1983r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony