WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJLilia
GATUNEKbulwkowata
RODZINALiliowate (Liliaceae)
NAZWA ŁACIŃSKALilium bulbiferum
WYSTĘPOWANIEWystępuje wyłącznie w górach Europy: w Alpach, Karpatach Zachodnich, Sudetach i Rudawach. W Polsce w stanie naturalnym jest bardzo rzadki, rośnie na nielicznych stanowiskach w Karpatach i w Sudetach.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPojedyncza, gruba i sztywna, gęsto obrośnięta liśćmi, nakrapiana i owłosiona dołem.
LIŚCIEWyrastają skrętolegle na łodydze. Mają lancetowaty kształt, są całobrzegie, bezogonkowe, 3-7 nerwowe. Bardzo charakterystyczną cechą jest wyrastanie w kątach tych liści bulwek - rozmnóżek.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISNa wierzchołku łodygi wyrastają bardzo duże kwiaty o pomarańczowej barwie. Mogą osiągać średnicę 10 cm. Na jednej roślinie może być jeden lub kilka kwiatów tworzących baldach. Każdy kwiat składa się z 6 działek, wewnątrz posiadających ciemniejsze cętki, 6 pręcików i 1 słupek. Zdarzają się łodygi bezkwiatowe.
SIEDLISKORośnie na brzegach łąk i pastwisk, miedzach śródpolnych, ugorach, przy drogach i na polanach śródleśnych. Jest również uprawiana, jako roślina ozdobna w licznych odmianach. W uprawie, gdzie zapewnione ma optymalne warunki rozwoju osiąga większe rozmiary i piękniejsze kwiaty, niż w warunkach naturalnych.
WYSOKOŚĆ30 - 50 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 2004r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony