WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJLepnica
GATUNEKbezłodygowa
RODZINAGoździkowate (Caryophyllaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASilene acaulis
WYSTĘPOWANIEWystępuje wokółbiegunowo w północnych częściach Azji, Europy i Ameryki Północnej oraz w górach Europy. W Polsce rośnie tylko w Tatrach. Jest też uprawiana.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGATypowa roślina poduszkowa, bardzo niska, jej pędy i liście tworzą półkuliste poduszki o wysokości ok. 5 cm., przypominające nieco mech.
LIŚCIERównowąskie, drobne, skórzaste, 1-nerwowe o zaostrzonych końcach i orzęsione na brzegach. Dolne liście w poduszce obumierają.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEOwocem jest podłużna torebka, pękająca od góry pięcioma ząbkami.
OPISKwiaty wyrastają na szczytach łodyg, różowe do purpuroworóżowych, o średnicy 1-2 cm. Kielich zrośnięty, 5-ząbkowy, z wyraźnymi nerwami. Korona składa się z 5 wolnych płatków o brzegach sercowato wciętych, z długim paznokciem. W miejscu, gdzie płatki zwężają się w paznokieć występuje przykoronek. W środku kwiatu pojedynczy słupek i 10 pręcików o białych pylnikach.
SIEDLISKOPorasta upłazy, strome zbocza i piargi.
WYSOKOŚĆ5 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Kwiaty w dwuramiennych wierzchotkach lub pojedyncze. Roślina poduszkowa.
UWAGIWystępują dwa podgatunki: Silene acaulis subsp. norica - występuje na granicie. Silene acaulis subsp. pannonica - występuje na wapieniu. Jest uprawiana jako roślina ozdobna, szczególnie nadaje się do ogródków skalnych, zwłaszcza do obsadzania szczelin skalnych, murków.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony