WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKuklik
GATUNEKszkarłatny
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAGeum coccineum
WYSTĘPOWANIERodzimym obszarem jego występowania jest południowo-wschodnia Europa i Turcja, rozprzestrzenił się także miejscami w Europie Środkowej. Jest wielu krajach, również w Polsce uprawiany jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
ŁODYGAWzniesiona, dołem pojedyncza, górą rozgałęziająca się, delikatnie owłosiona. Górna część zwykle wybarwiona na czerwonawy kolor.
LIŚCIELiście odziomkowe nieparzysto-pierzasto złożone. Sercowatego kształtu listek szczytowy wyraźnie większy od pozostałych, karbowany, podwójnie ząbkowany. Pozostałe listki szerokojajowate, podwójnie ząbkowane. Liście łodygowe znacznie mniejsze. Dolne o kształcie podobnym do liści odziomkowych, górne tylko 3-listkowe, przy czym środkowy listek ma krótki ogonek, boczne listki są siedzące. Wszystkie liście jasnozielonego koloru, o wyraźnych i owłosionych nerwach.
KOLOR KWIATÓWczerwony
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISPojedyncze kwiaty wyrastają na długich szypułkach z kątów liści w górnej części łodygi. 6 trójkątnych, wydłużonych działek kielicha odgiętych w dół, pomiędzy nimi 6 bardzo wąskich, prostych działek. Korona o średnicy ok. 2 cm, złożona jest z 6 pomarańczowoczerwonych, wolnych płatków bez paznokcia, o szeroko owalnym kształcie, wyciętych na szczycie. Pręciki bardzo liczne, słupek jeden z bardzo licznymi, nitkowatymi szyjkami.
SIEDLISKORoślina ozdobna. Jest uprawiana głównie ze względu na swoje kwiaty.
WYSOKOŚĆ30 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony