WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKruszyna
GATUNEKpospolita
RODZINASzakłakowate (Rhamnaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAFrangula alnus
WYSTĘPOWANIEGatunek występuje na obszarze od północno-zachodniej Afryki, poprzez całą Europę, Azję Mniejszą, północną część Syrii, Iraku, Iranu po północną i środkową Azję.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJKrzew, rzadziej niewysokie drzewko o wysokości do 5 m. Brak cierni na gałązkach różni kruszynę od podobnego gatunku - szakłaka pospolitego.
KORA, PĘDYGałązki cienkie. Kora na młodych gałązkach owłosiona, brązowobrunatna, na starszych matowa, szarobrunatna i pokryta jasnymi plamkami - przetchlinkami.
LIŚCIELiście ogonkowe, ustawione skrętolegle, długości od 3 do 7 cm. Blaszka liściowa szerokoeliptyczna lub odwrotnie jajowata, całobrzega, tępa lub zaostrzona. Po obu stronach nerwu głównego 6-9 łukowatych nerwów bocznych. Na górnej stronie liście są ciemniejsze, na spodniej jaśniejsze, żółtawozielone. Liście są nagie, tylko na nerwach owłosione. Jesienią przebarwiają się na kolor jasnożółty. Pączki bez łusek.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEKulisty pestkowiec, wielkości grochu, zawierający 2-3 jajowate nasiona. Owoce są początkowo zielone, później czerwone i fioletowo-czarne, w końcu prawie czarne. Ponieważ nie dojrzewają równocześnie, w czasie owocowania na roślinie owoce są różnokolorowe.
OPISKwiaty drobne, wyrastają po 2-10 z kątów liści na krótkich szypułkach. Obupłciowe, 5-krotne, o zielonkawych z zewnątrz, białych wewnątrz płatkach korony, krótszych od działek kielicha. Pręciki krótsze od płatków korony.
SIEDLISKOWystępuje w podszycie rozmaitych zbiorowisk leśnych od suchych borów iglastych, poprzez różne lasy mieszane i liściaste, do bagiennych olsów. Rośnie także na torfowiskach i mokrych łąkach.
WYSOKOŚĆdo 5 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - wrzesień.
WŁASNOŚCI LECZNICZESurowiec zielarski: kora - zawiera glikozydy antrachinowe (m. in. frangulinę), flawonoidy, garbniki, saponiny. Wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, sporządza się z niej odwary.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEOwoce zjedzone w większych ilościach powodują u ludzi wymioty i silną biegunkę.
UWAGIOwoce dla ludzi niesmaczne i trujące, jednak stanowią przysmak wielu ptaków. Polska nazwa zwyczajowa pochodzi od kruchych, podatnych na złamanie gałęzi. Od 2014 roku nie podlega ochronie.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony