WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKruszczyk
GATUNEKszerokolistny
RODZINAStorczykowate (Orchidaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAEpipactis helleborine
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie, północnej Afryce, w Azji południowo-zachodniej i środkowej sięgając na wschodzie do Chin. W Polsce roślina dość pospolita.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, pojedyncza i nierozgałęziająca się, na przekroju obła. Zielona lub czerwonawa, zwłaszcza u nasady. Górne międzywęźla niewiele dłuższe od pozostałych. Część kwiatowa łodygi omszona, podczas gdy dolna część łodygi jest naga.
LIŚCIEO kształcie jajowato-eliptycznym do okrągłego, górne czasem lancetowate. Na końcach ostre lub krótko zaostrzone, choć dolne liście bywają też tępo zakończone. Zwykle łukowato wygięte, na brzegu i nerwach owłosione i nieco szorstkie. Osiągają długość 3-17 cm i szerokość 0,5-5 (10) cm. Liście są liczne i wyrastają spiralnie na łodydze, środkowe są zwykle dłuższe od międzywęźli.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty zebrane w grono w górnej części bezlistnej łodygi. Kwiatostan bywa luźny lub gęsty, walcowaty i osiąga od 3 do 35 cm wysokości. Kwiaty wyrastają na szypułkach omszonych i skręconych o długości 3-5 mm, u podstawy z przysadkami osiągającymi od 5 do 0,5 cm długości. Okwiat w czasie kwitnienia szeroko otwarty, z zewnątrz zielonkawy, wewnątrz w różnych odcieniach czerwieni. Listki okwiatu tępe, lub krótko zaostrzone, nagie, lub tylko słabo owłosione. Niezbyt duża warżka, krótsza od innych działek okwiatu, jest niekiedy fioletowo nabiegła. Jej przedni człon, o łódeczkowatym kształcie, zaostrzony i zrośnięty nieruchomo z nasadowym członem, który z zewnątrz jest zielony, a wewnątrz ciemnobrązowy.
SIEDLISKORośnie w żyznych lasach liściastych, ale także na ich obrzeżach i na śródleśnych przydrożach, w lasach na siedliskach kwaśnych i ubogich, w zaroślach, na łąkach i wydmach.
WYSOKOŚĆ35 - 80 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Zalążnia naga lub tylko z rzadka omszona. Działki z zewnątrz nagie. Liście duże i szerokie, zawsze znacznie dłuższe od międzywęźli.
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa (w latach 1946-2014 ochrona ścisła).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony