WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKotewka
GATUNEKorzech wodny
RODZINAKrwawnicowate (Lythraceae)
NAZWA ŁACIŃSKATrapa natans
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim w zachodniej, środkowej i południowo-wschodniej Europie, południowo-zachodniej Azji, na Syberii i w Afryce. W Polsce osiąga północną granicę zasięgu, jest rośliną bardzo rzadką.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPodwodna, cienka, wiotka, rurkowa o długości 50-150 cm, wyjątkowo może osiągać do 4 m. Zgrubiała przy powierzchni wody.
LIŚCIEGórne liście w gęstych, pływających różyczkach o średnicy 15-50 cm. Liście ogonkowe, o ogonkach długości do 21 cm, rozdętych - z komorami powietrznymi. Kształt blaszki rombowy (4-5 cm na 3,5-6 cm), brzegi szczytowe nierówno ząbkowane. Blaszki z wierzchu gładkie, pod spodem owłosione.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEZwykle jednonasienne orzechy o długości od 2 do 4,5 cm. Orzech ma kształt odwróconego ostrosłupa o ściętym wierzchołku lub jest odwrotnie jajowaty. W górnej części owocu znajdują się różnie wykształcone, zdrewniałe rogi. Orzechy kotewki są bardzo smaczne i cechujące się dużą wartością odżywczą.
OPISKwiaty osadzone na szypułce długości ok. 1 cm, wzniesione nad wodą. Wyrastają pojedynczo z kątów liści pływających. Kielich o czterech sztywnych, lancetowatych działkach. Korona czteropłatkowa, płatki odwrotnie jajowate, długości do 8 mm. Słupek jeden, pręciki cztery.
SIEDLISKOStojące lub wolno płynące wody, w lecie silnie nagrzane. Głównie w dorzeczu Odry i Wisły. Bardzo rzadka.
WYSOKOŚĆ50 - 150 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
UWAGIGatunek jest uprawiany jako ozdobny w oczkach wodnych ze względu na oryginalny pokrój i liście utrzymujące się do późnej jesieni.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1946r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony