WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKopytnik
GATUNEKpospolity
RODZINAKokornakowate (Aristolochiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAsarum europaeum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w żyznych lasach środkowej i południowej Europy oraz na Syberii. W Polsce gatunek rodzimy, pospolity na terenie całego obszaru, z wyjątkiem jego północno-zachodniej części.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAKrótka, leżąca, czerwonawofioletowo nabiegła, okrągła na przekroju i omszona. Rozwijają się na nich po 3-4 mięsiste łusk i para (rzadko 3) liści oraz kwiat. W kącie najwyższego liścia znajduje się pączek kontynuujący wzrost w kolejnym roku.
LIŚCIEPrawie naprzeciwległe. Nerkowatego kształtu, u nasady sercowate, całobrzegie, szerokości 5-8 cm i długości 4-6 cm. Są długoogonkowe i zimozielone, z wyraźną nerwacją. Ogonki długości 5-10 cm są odstająco, miękko owłosione. Blaszka liściowa jest rzadko, przylegająco owłosiona, przy czym wierzchnia strona z czasem łysieje. Liście są skórzaste, ciemnozielone i błyszczące.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCESześciokomorowa, omszona torebka, na szczycie z pozostałościami okwiatu. Torebka nie wysycha, lecz rozpada się nieregularnie po dojrzeniu.
OPISKwiaty pojedyncze, dzwonkowatego kształtu, mięsiste, wyrastają tuż przy ziemi, zwisając na szczytach krótkich szypułek. Ukryte są zwykle pod liśćmi i często leżą na ziemi. Z zewnątrz mają kolor zielonopurpurowy (zalążnia w dolnej części jest zielona i owłosiona), od wewnątrz są ciemnopurpurowe. Kwiaty mają 3 zrosłe u dołu listki okwiatu o długości 1-1,5 cm.
SIEDLISKOWystępuje w cienistych lasach i zaroślach, zwłaszcza liściastych, z wyjatkiem płn.-zach. Polski.
WYSOKOŚĆ10 - 15 cm.
OKRES KWITNIENIAMarzec - maj.
WŁASNOŚCI LECZNICZEWspółcześnie kopytnik w zasadzie nie jest wykorzystywany w medycynie lub jest rzadko używany z powodu toksyczności.
WŁASNOŚCI TRUJĄCECała roślina, a zwłaszcza kłącza, w szczególności w świeżym stanie, jest trująca.
UWAGIGatunek uprawiany jest jako roślina okrywowa oraz w półuprawach na terenach leśnych, w celu zwiększenia jej zasobów wykorzystywanych później do zbioru w celach leczniczych. Roślina wydziela nieprzyjemny, mdły zapach.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony