WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKonitrut
GATUNEKbłotny
RODZINABabkowate (Plantaginaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAGratiola officinalis
WYSTĘPOWANIEZasięg gatunku obejmuje Europę południową, środkową i wschodnią, rejon Kaukazu i Azji środkowej. W Polsce gatunek dość rzadki zarówno na niżu jak i w niższych położeniach górskich.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGADęta, w górze czterokanciasta, w dole obła, wzniesiona, naga, pojedyncza lub gałęzista. Pod ziemią pełzające kłącze wytwarzające rozłogi.
LIŚCIEUlistnienie nakrzyżległe, lancetowate, w górze na brzegu odlegle piłkowane, u nasady wpół obejmujące łodygę; gruczołowato kropkowane. Liście zaostrzone, z 3 nerwami.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści na szypułkach krótszych od przysadek. Są białe, jasnoróżowe, czerwonawo nabiegłe, z żółtą, długą rurką, w górze brunatnawą, wewnątrz owłosioną. Korona wargowa. Kielich o działkach lancetowatych, ogruczolonych, pręciki 4, w tym 2 zwykłe i 2 pręciki nitkowate.
SIEDLISKORośnie w miejscach wilgotnych - na łąkach, bagnach, przy rowach i na brzegach wód stojących lub wolno płynących.
WYSOKOŚĆ10 - 20 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - październik.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEZawiera glikozyd gracjolinę działającą hemolitycznie, tj. rozpuszczającą czerwone krwinki, co wywołuje ostre zapalenie śluzówki żołądka i jelit u koni.
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa (w latach 2004-2014 ochrona ścisła).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony