WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKoniczyna
GATUNEKbiałoróżowa
RODZINABobowate (Fabaceae)
NAZWA ŁACIŃSKATrifolium hybridum
WYSTĘPOWANIEPochodzi z obszarów Azji, Europy i Afryki Północnej. W Polsce jest rośliną uprawną, rośnie również dziko i jest gatunkiem pospolitym.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGABylina o nielicznych, dołem często przylegających do ziemi, potem łukowato wzniesionych, dętych łodygach, długości 30-60 cm. Łodygi są nagie.
LIŚCIEPrzylistki skórzaste, liście przynasadowe na długich ogonkach (do 20 cm). Natomiast liście łodygowe i wierzchołkowe złożone z 3 odwrotnie jajowatych, drobno piłkowanych listków są na ogonkach.
KWIATOSTANgłówka
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWmotylkowe
OPISKwiaty motylkowe, kwiatostanem są kuliste główki z białą koroną, później różowiejącą. Szypułki wewnętrznych kwiatów w główce są 2-3 razy dłuższe od rurki kielicha. Żagielek znacznie dłuższy od skrzydełek i łódeczki.
SIEDLISKOSiedliska ruderalne, łąki, przydroża, pastwiska. Jest uprawiana jako pasza dla zwierząt. Znajduje się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej. Dobrze znosi mrozy, udeptywanie i przygryzanie.
WYSOKOŚĆ30 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Przylistki do 1/4 ze sobą zrosłe. Łodyga dęta.
WŁASNOŚCI LECZNICZEW lecznictwie ludowym napar z kwitnącego ziela stosowany jest jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy, zmiękczający i przeczyszczający.
UWAGIInne nazwy: koniczyna szwedzka. W Polsce występują 2 podgatunki: 1) subsp. hybridum - gatunek typowy o słabo rozagałęzionej, dętej i wzniesionej łodydze,listkach długości 2-3 cm, białawo-różowej kornie długości 7-12 mm. Rośnie na bardziej wilgotnych miejscach i jest rośliną uprawną. 2) subsp. elegans - łodyga w nasadzie jest pełna i leżąca, listki mają długość 1-2 cm, różowa korona kwiatów 5-7 mm. Rośnie w bardziej suchych miejscach.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony