WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKoniczyna
GATUNEKbrunatna
RODZINABobowate (Fabaceae)
NAZWA ŁACIŃSKATrifolium badium
WYSTĘPOWANIEWystępuje w środkowej, południowej i wschodniej Europie oraz w Iranie i Turcji. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach, gdzie jest rośliną dość częstą.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGABylina o płożącej się lub wzniesionej łodydze. Oprócz kwitnących pędów z łodygami, roślina wytwarza także same różyczki liściowe.
LIŚCIETrójlistkowe, o eliptycznych, drobnoząbkowanych listkach. Listki mają 2-krotnie większą długość od szerokości. Występują przylistki o jajowatolancetowatym kształcie.
KWIATOSTANgłówka
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWmotylkowe
OPISKwiaty motylkowe zebrane w gęste główki wyrastające na szczycie łodygi, przeważnie pojedynczo. Główki mają średnicę 1,5-2 cm i kulisty kształt. Kwiaty w czasie kwitnienia są żółte, po przekwitnięciu brunatne (stąd nazwa gatunkowa rośliny). Poszczególne kwiatki mają długość 6-7 mm podczas kwitnienia, 7-9 mm podczas owocowania i posiadają drobne przysadki. Ich korona jest dłuższa od 5-nerwowego kielicha. Gardziel kielicha jest naga, jego dolne działki owłosione są długimi włosami, górne bardzo krótkimi. Podłużnie zmarszczony żagielek korony bez paznokcia, o stopniowo zwężającej się nasadzie i sklepiony od samej nasady. Skrzydełka kwiatów są prosto wzniesione.
SIEDLISKOBylina. Porasta trawiaste zbocza, murawy, skały.
WYSOKOŚĆ10 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Kwiatostan po przekwitnięciu kulistawy, brunatny.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony