WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKomosa
GATUNEKczerwonawa
RODZINASzarłatowate (Amaranthaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAChenopodium rubrum
WYSTĘPOWANIEJest szeroko rozprzestrzeniona na półkuli północnej. Występuje w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Polsce występuje na całym obszarze kraju.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAStosunkowo gruba, wzniesiona i naga.
LIŚCIENagie, połyskujące, dość zmiennego kształtu; zwykle trójkątnie oszczepowate, na końcu zaostrzone i wyraźnie ząbkowane. Czasami mogą być podługowate i całobrzegie.
KOLOR KWIATÓWczerwony
OPISKwiatostan złożony, wyrastający w kątach liści. Drobne kwiaty, wyrastają w kłębikach, które z kolei tworzą kłosokształtne kwiatostany. Kwiaty dwojakiego rodzaju: niektóre z 4 - 5-listkowym okwiatem i słupkami spłaszczonym z góry, inne) z 2 - 3-listkowym okwiatem i słupkami spłaszczonymi po bokach. Charakterystyczną cechą jest, że listki okwiatu zwykle są czerwonawe i mięsiste.
SIEDLISKORoślina jednoroczna. Rośnie na śmietniskach, przychaciach, przydrożach. Jest też jednym z chwastów w uprawach rolniczych.
WYSOKOŚĆ30 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Liście nagie, połyskujące.
UWAGIOd czasów prehistorycznych aż do XVIII wieku wiele gatunków komosy było zbieranych i uprawianych jako rośliny jadalne. Zjadano młode liście i nasiona, z których można robić mąki i kaszę. Komosa czerwonawa nie ma takich własności trujących, jak komosa biała. U ludzi uczulonych na pyłek różne gatunki komosy mogą powodować alergię.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony