WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBluszcz
GATUNEKpospolity
RODZINAAraliowate (Araliaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAHedera helix
WYSTĘPOWANIEPoza naturalnym zasięgiem obejmującym Europę i Azję Mniejszą jest gatunkiem inwazyjnym.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPłożąca się lub pnąca przy pomocy korzeni przybyszowych do wysokości 20 m (rzadko do 30 m). Osiąga do 70 cm obwodu w pierśnicy. Silnie się rozgałęzia. Owłosienie nadaje szarą barwę młodym pędom.
LIŚCIEZimozielone, skrętoległe. W młodości owłosione, później nagie. Blaszki liściowe z wierzchu ciemnozielone z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów i błyszczące, pod spodem jaśniejsze, matowe. Liście czerwienieją przy niższych temperaturach, są skórzaste i dwupostaciowe (heterofilia). Osadzone na pędach płonnych 3-5 klapowe (klapy trójkątne), u nasady sercowate, na szczycie tępe, długości i szerokości od 4 do 10 cm.
KWIATOSTANwiecha
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEOkrągłe, czarne pestkowce podobne do jagód, zawierające 3-5 nasion.
OPISKwiaty obupłciowe, drobne, 5-krotne, zebrane baldachowate półkuliste wiechy o średnicy 2-4 cm, wyrastające po 3-10 na jednej osi. Przysadki błoniaste, drobne. Płatki korony szerokie, mięsiste, do 4 mm długości, wewnątrz zielonożółte do białozielonych, od zewnątrz brunatne. Wyrastają rozpostarte poziomo, z zaostrzonymi końcami zagiętymi ku górze. Odpadają wkrótce po przekwitnieniu. Pędy kwitnące w zasadzie nie występują u roślin uprawianych w doniczkach.
SIEDLISKOWystępuje w naturze zwykle w lasach grądowych i łęgowych oraz buczynach.
WYSOKOŚĆdo 20 m.
OKRES KWITNIENIAWrzesień.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEZawiera saponiny.
UWAGIBluszcz pospolity uprawiany jest jako roślina doniczkowa, okrywowa, parkowa. W uprawie jest niewymagający, a jego walory podnosi wielość odmian uprawnych o różnorodnych kształtach i barwach liści, sposobach wzrostu i wymaganiach.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony