WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBiota
GATUNEKwschodnia
RODZINACyprysowate (Cupressaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPlatycladus orientalis
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Korei, Mandżurii oraz na północnych obszarach Chin.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJWolno rosnące, niewielkie drzewa lub duże krzewy o regularnym, jajowatym pokroju. Osiąga 8-10 m wysokości, najczęściej wytwarza kilka pni.
KORA, PĘDYPędy skierowane ku górze, o wachlarzowatych rozgałęzieniach gęsto ustawionych w jednej płaszczyźnie. Kora czerwonobrązowa, łuszcząca się płatami.
LIŚCIEŁuskowate, jednakowe po obu stronach, soczysto zielone, wąskie, długości 2-4 mm, przylegające do pędów. Są delikatniejsze i drobniejsze niż u przedstawicieli żywotnika. Zimą często brunatnieją.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki młode zielone do niebieskawych, mięsiste. Osiągają 15-25 mm długości. Dojrzewają po 8 miesiącach od zapylenia, brązowieją. Łuski grube, rogowato zgięte, najczęściej jest ich 6-12. Nasiona długości 4-6 mm, bez skrzydełek.
OPISDrzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe.
SIEDLISKOUprawiany w Japonii, także w Europie, głównie w rejonie Morza Czarnego i Śródziemnego. Preferuje dobrze nasłonecznione, ciepłe i osłonięte miejsca o dużej wilgotności powietrza. Wytrzymały na suszę. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych, Zasobnych w wapń. Wymaga stanowisk osłoniętych od wiatru.
WYSOKOŚĆdo 10 m.
OKRES KWITNIENIA
CECHY CHARAKTER.Najczęściej posiada kilka pni, które rozdzielają się już kilkanaście centymetrów nad ziemią.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEZawiera trujące tujony.Zewnętrznie działa drażniąco na skórę; wewnętrznie wywołuje drgawki i degeneracyjne zmiany w wątrobie i nerkach,krwawienia ze śluzówki żołądka.
UWAGIPierwotnie gatunek ten zaliczany był do rodzaju żywotnik pod nazwą Thuja orientalis (pol. żywotnik wschodni) lecz obecnie został wyodrębniony we własnym jednogatunkowym rodzaju Platycladus (pol. biota).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony