WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKlon
GATUNEKzwyczajny
RODZINAMydleńcowate (Sapindaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAcer platanoides
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie środkowej i wschodniej oraz południowo-zachodniej Azji. Na zachodzie jego granica występowania znajduje się we Francji, na wschodzie w europejskiej części Rosji, na północy w Skandynawii, a na południu w Iranie. W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju, występuje powszechnie na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju. Sadzony w miastach północno-zachodniej Europy oraz Ameryki Północnej rozprzestrzeniać się zaczął bez udziału człowieka. Inwazja tego gatunku w Ameryce Północnej spowodowała zagrożenie dla miejscowych gatunków.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJŚredniej wielkości drzewo liściaste o prostym pniu i okrągławej koronie. Pień średniej grubości, generalnie prosty i regularny, choć często skręcony wokół osi przez co delikatnie falisty w przekroju, przeważnie dość krótki, prawie zawsze pojedynczy. Korona szeroka, kulista lub jajowata, gęsto ugałęziona. Konary długie do bardzo długich, proste lub lekko łukowato wygięte.
KORA, PĘDYKora u młodych drzew jasnoszara i gładka, po pewnym czasie staje się ciemnoszara do czarniawej, pokryta ładnym rysunkiem gęstych i niezbyt głębokich, pionowych bruzd. Młode: oliwkowo-zielone do czerwonawych, pąki brunatnoczerwone, czasem do połowy oliwkowo-zielonkawe. Boczne pączki przylegające do gałązek, okryte 2-3 parami łusek. Blizny po naprzeciwległych liściach stykające się ze sobą.
LIŚCIEDuże, nagie, o długim ogonku, (z którego po przełamaniu wydziela się mleczny sok) 5-7 klapowe, do 15 cm długości. Klapy zatokowo wycinane z dużymi, nielicznymi, ostrymi ząbkami. Liście o nerwacji dłoniastej. Ustawienie naprzeciwległe na bardzo długich (nawet do 20cm) ogonkach.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEPodwójne skrzydlaki z dużymi, płaskimi (różnica w stos. do jawora) orzeszkami i szerokimi skrzydełkami długości 4-5 cm, ustawionymi pod kątem mocno rozwartym (co najmniej 120°), początkowo jasnozielonymi, po dojrzeniu brązowymi.
OPISKwiaty dość duże, obupłciowe, z dyskiem miodnikowym, zebrane w baldachogrona. Kielich 5-działkowy, korona zielonkawo-żółtawa, 5-płatkowa, pręcików 8, słupek 1. Płatki korony identyczne z działkami kielicha, o nieowłosionych brzegach.
SIEDLISKOPrzede wszystkim niże oraz niższe partie gór do 1100 m.n.p.m. (w wyższych partiach gór zastępuje go jawor). Występuje głównie jako domieszka w lasach liściastych i mieszanych, a także w zadrzewieniach śródpolnych. Nie tworzy litych drzewostanów. Gleby zasobne i wilgotne, najlepiej zasadowe, unika suchych, jak również zbyt mokrych miejsc, preferuje półcień i wilgotne powietrze, jest mrozoodporny, wyjątkowo odporny na zanieczyszczenia powietrza.
WYSOKOŚĆdo 40 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGIInne nazwy: klon pospolity, klon norweski. Najwyższy w Polsce klon zwyczajny rośnie w Puszczy Białowieskiej i mierzy 37.2 m.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony