WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKielichowiec
GATUNEKwonny
RODZINAKielichowcowate (Calycanthaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACalycanthus floridus
WYSTĘPOWANIEPochodzi z południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. Rośnie także w cieplejszych rejonach Europy. W Polsce jest czasami uprawiany jako roślina ozdobna, znajduje się też w kolekcji wielu ogrodów botanicznych.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJRozłożysty krzew z powyginanymi gałęziami, o wysokości do 3 m.
LIŚCIEJajowate lub okrągławe, o długości 5-12 cm. Z górnej strony są ciemnozielone, na spodniej omszone. Jesienią zmieniają kolor na złocisty.
KOLOR KWIATÓWczerwony
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCEEliptyczna i wydłużona nibytorebka zawierająca brązowe orzeszki o długości 6-7 mm. W Europie rzadko jednak wytwarza owoce.
OPISKwiaty obupłciowe, duże, o średnicy ok. 5 cm, przypominające kwiaty magnolii. Mają brunatnoczerwony lub brunatny kolor i dość silnie pachną truskawkami. Okwiat niezróżnicowany, składa się z licznych płatków spiralnie ułożonych na dnie kwiatowym.
SIEDLISKONie ma specjalnych wymagań co do gleby, najlepiej jeśli jest ona przepuszczalna, żyzna i średnio wilgotna. Jest dość wytrzymały na mróz. Wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru i słonecznego lub półcienistego.
WYSOKOŚĆdo 3 m.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
WŁASNOŚCI TRUJĄCENasiona zwierają trująca kalikantynę, a liście kwas pruski.
UWAGINie tylko kwiaty, ale również inne części rośliny (pęd, kora, a nawet korzenie) wytwarzają olejki eteryczne o zapachu goździków i od tego pochodzi jej polska nazwa gatunkowa.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony