WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKasztanowiec
GATUNEKdrobnokwiatowy
RODZINAMydleńcowate (Sapindaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAesculus parviflora
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Ameryki Północnej (stany: Alabama, Georgia, Karolina Południowa). W Anglii zaczęto go uprawiać od 1785 jako roślinę ozdobną, w Polsce od 1808.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKrzew o szerokości do 10 m. Osiąga wysokość do 3 m, rzadziej do 4 m, a dzięki licznie wytwarzanym odrostom korzeniowym i szeroko pokładającym się na ziemi gałęziom rozrasta się w szeroką kępę.
KORA, PĘDYPąki zimowe nie są lepkie, są nieduże, tępe, jasnobrązowe.
LIŚCIEDłoniasto złożone z 5-7 karbowanych listków osadzonych na ogonkach do 3 cm długości. Mają długość 10-18 cm i spodnią część szaro omszoną. Brzegi są drobno karbowanopiłkowane. Wiosną liście są brązowe, jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawożółty.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCENieliczne, o średnicy 2-3 cm i długości 3-4 cm, brązowawego koloru i gruszkowatego kształtu. Są gładkie lub mają nieliczne tylko kolce.
OPISKwiaty zebrane we wzniesione, wąskie wiechy piramidalnego kształtu o długości 20-30 cm i składające się z ponad 100 kwiatów. Kwiaty mają białe korony z 4-5 wąskimi płatkami o długości 1 cm. Pręciki są kilka razy dłuższe od płatków i mają czerwone pylniki.
SIEDLISKOJest rośliną ciepłolubną, ale bardzo dobrze znosi mrozy. Jest cennym krzewem ozdobnym ze względu na późne kwitnienie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym i żyznej, przepuszczalnej glebie. Najlepiej prezentuje się sadzony pojedynczo.
WYSOKOŚĆdo 3 m.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony