WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKasztanowiec
GATUNEKczerwony
RODZINAMydleńcowate (Sapindaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAesculus × carnea
WYSTĘPOWANIEMieszaniec dwóch gatunków kasztanowca: europejskiego i amerykańskiego. Powstał przypadkowo w Niemczech na początku XIX wieku. Jest uprawiany jako roślina ozdobna. Mimo że jest mieszańcem, udaje się go wyhodować przez wysiew nasion.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJDorastający do 20m wysokości kasztanowiec czerwony jest drzewem nieco mniejszym i wolniej rosnącym niż kasztanowiec biały. Ma szeroką, kulistawą, często nieco nieregularną koronę z widocznym do jej górnych części pniem. W Polsce kasztanowiec czerwony jest bardzo często szczepiony na silniej rosnącym kasztanowcu zwyczajnym, stąd u wielu drzew cechy pnia i kory mogą pochodzić właśnie od kasztanowca zwyczajnego.
KORA, PĘDYPąki kasztanowca czerwonego są tylko nieznacznie lepkie, mają długość 1-2cm i matowy, zielonobrązowy kolor.
LIŚCIEDłoniasto złożone z 5(7) listków liście są mniejsze niż u kasztanowca zwyczajnego, ustawione naprzeciwlegle na podobnej długości (do ok. 20 cm) ogonkach. Eliptyczno-rombowate listki są najszersze w okolicach środka, a ich długość zawiera się w przedziale 10-12 cm; są więc mniejsze niż u kasztanowca zwyczajnego. Wyraźnie grubiej piłkowane i sztywniejsze w dotyku, posiadają one harmonijkowato pofałdowaną powierzchnię. Ich kolor jest błyszcząco ciemnozielony, minimalnie ciemniejszy niż u kasztanowca białego. Jesienią nie przebarwiają się - opadają zielone lub po prostu wysychają na drzewie, przyjmując szarobrązowy kolor.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCETworzy niewielką ilość owoców. Mają postać żóławobrązowych, słabo kolczastych lub niemal gładkich torebek, nieco mniejszych niż u kasztanowca zwyczajnego, zawierających jednak wewnątrz większe i jeszcze bardziej błyszczące, przeważnie tylko jedno nasiono.
OPISKwiaty zebrane w bardzo liczne, podobnego kształtu i rozmiarów (do 20cm) jak u kasztanowca zwyczajnego stojące, stożkowate wiechy, różnią się od nich niejednolitym, różowoczerwonym kolorem. Odcień tego koloru jest zależny od odmiany i waha się od jasnozóżowego do ciemnoróżowoczerwonego.
SIEDLISKOW Polsce jest często uprawiany jako drzewo ozdobne, sporadycznie jest też sadzony w lasach w celu skarmiania kasztanami zwierząt płowych. Preferuje gleby żyzne, bogate w wapno, głębokie i wilgotne, światłolubny jednak zupełnie dobrze znoszący zacienienie, mrozoodporny.
WYSOKOŚĆdo 20 m.
OKRES KWITNIENIACzerwiec.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony