WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJJeżyna
GATUNEKbezkolcowa
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARubus fruticosus
WYSTĘPOWANIEJest odmianą jeżyny krzewiastej, która niegdyś rosła na teranie Euroazji i Ameryki Północnej. Obecnie jeżyna bezkolcowa jest jednym z najchętniej uprawianych krzewów w przydomowych ogrodach i na działkach.
STATUSOdmiana hodowlana
POKRÓJWieloletni, płożący się krzew, osiągający długość do 5 m.
KORA, PĘDYPędy bez kolców.
LIŚCIEDłoniastodzielne, na ogonkach. Zwykle piłkowane i klapowane.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEMają zwykle kolor czarny, granatowy, lub ciemnofioletowy. Mają kwaskowato - słodki smak, owoce opadają bez dna kwiatowego.
OPISKwiaty 5-krotne, obupłciowe, zebrane w grona lub wiechy. W większości białe lub różowe. Pręciki i słupki są liczne, wolne.
SIEDLISKOKrzewy wymagają zacisznego, słonecznego stanowiska, dość wilgotnej próchnicznej gleby. Nie tolerują nadmiaru wody.
WYSOKOŚĆdo kilku metrów.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
UWAGIOdmiany jeżyny bezkolcowej: 'Black Satin' - odmiana amerykańska, silnie rosnąca o dużych, błyszczących owocach, które dojrzewają w połowie sierpnia. 'Gazda' - polska odmiana, silnie rosnąca, o owocach średnich lub małych, pokroju kulistego, czarnych. 'Loch Ness' - odmiana bardzo dobrze się rozrastająca, idealna do obsadzenia płotu lub ściany domu. 'Navaho' - odmiana odporna na mróz, o dużych, smacznych owocach, dobra do amatorskich upraw, jak i do celów produkcyjnych. 'Orkan' - odmiana Polska o wzniesionym pokroju, dużych owocach cylindrycznego kształtu. 'Thornfree' - odmiana silnie rosnąca, szeroko rozłożysta, o dużych, wydłużonych owocach; owocuje wyłącznie na pędach dwuletnich.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony