WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJJastrzębiec
GATUNEKleśny
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAHieracium murorum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie oraz na części obszaru Azji (Kaukaz, Zakaukazie, Turcja). W Polsce jest pospolity na terenie całego kraju. Według Krytycznej Listy Roślin Naczyniowych Polski w Polsce występują 73 gatunki rodzime lub zadomowione.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAJest rozgałęziona w obrębie kwiatostanu, wyprostowana, obła, u dołu łysiejąca.
LIŚCIERóżyczkowate liczne, szorstko owłosione (z czasem łysiejące), oszczepowate, długoogonkowe, ząbkowane, o zaokrąglonej nasadzie lub ucięte, rzadko tylko zwężające się w ogonek. Liście te utrzymują się także podczas kwitnienia rośliny. Liście łodygowe jeśli są obecne to zwykle tylko jeden, rzadziej dwa, podobne do odziomkowych. Poza tym obecne są siedzące, lancetowate i poszarpane przylistki.
KWIATOSTANkoszyczek
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiaty zebrane w koszyczki, a te z kolei w kwiatostany 4-15-główkowe. Pojedyncze koszyczki kwiatowe mają cylindrycznojajowatą okrywę złożoną z równowąskich łusek pokrytych włoskami gruczołowymi i gwiazdkowatymi (bardzo rzadko zdarza się domieszka włosków szczeciniastych). Listki okrywy występują w kilku szeregach dachówkowato zachodzących na siebie. Kwiaty żółte, nagie, na szczycie krótko orzęsione.
SIEDLISKOWystępuje na suchych stanowiskach w lasach liściastych i mieszanych, w miejscach bardziej nasłonecznionych.
WYSOKOŚĆ30 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Łodyga bezlistna. Na koszyczkach wyłącznie włoski gruczołowate, bez włosków prostych.
UWAGIWiele z gatunków jastrzębca jest morfologicznie bardzo do siebie podobnych. Ponadto występuje pomiędzy nimi wiele form przejściowych, które łączą w sobie 2 lub 3, a czasami nawet więcej cech różnych gatunków. Wiele gatunków istnieje w licznych odmianach. Oznaczenie większości gatunków jest bardzo trudne, na ogół niemożliwe na podstawie zdjęcia, wymaga żywych okazów, wraz z dodatkowymi wiadomościami o miejscu ich występowania, lupy, a przede wszystkim bardzo specjalistycznej wiedzy.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony