WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJJałowiec
GATUNEKsabiński
RODZINACyprysowate (Cupressaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAJuniperus sabina
WYSTĘPOWANIEJego ojczyzną są góry południowej Europy oraz Azji Mniejszej, Azji Środkowej i Kaukazu a także Afryka Północna. W Polsce roślina bardzo rzadka na naturalnych stanowiskach. Potwierdzone stanowiska znajdują się tylko w Pieninach Centralnych. Często natomiast uprawiany jest jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJPłożący się nisko po ziemi, silnie rozgałęziony na boki krzew. Pędy niemal okrągłe na przekroju, pokładające się i podnoszące.
LIŚCIEUlistnienie naprzeciwległe. Liście trójkątnie-jajowate, przylegające do gałązek, łuskowate. Mają długość 1-3 mm i zachodzą na siebie dachówkowato.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEZwisające czarne szyszkojagody wyrastają na haczykowato zagiętej szypułce.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone dwupiennie.
SIEDLISKOWszystkie stanowiska tego jałowca znajdują się w trudnodostępnych miejscach na obszarze ochrony ścisłej Pienińskiego Parku Narodowego. Jest też uprawiany jako roślina ozdobna w ogródkach i parkach. Nadaje się do ogrodów skalnych, na murki, w trawnikach. Jest bardzo wytrzymały na niekorzystne warunki środowiska.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEPowoduje mdłości, pobudzenie, zaburzenia rytmu serca, duszności, skurcze macicy i paraliż układu nerwowego. Już 6 kropli olejku z tego jałowca uważane jest za dawkę śmiertelną.
UWAGIInne nazwy: jałowiec sawina.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony