WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBerberys
GATUNEKThunberga
RODZINABerberysowate (Berberidaceae)
NAZWA ŁACIŃSKABerberis thunbergii
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Japonii. W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym, jest uprawiany jako roślina ozdobna w wielu odmianach.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJSilnie rozgałęziający się, ciernisty i gęsty krzew, osiągający wysokość do 1,5 m. Ma pokrój różny u różnych odmian.
LIŚCIELiście całobrzegie, owalne, opadające na zimę. Zależnie od odmiany mogą mieć kolor zielony, żółty, czerwony (istnieje wiele odmian o całej gamie pośrednich kolorów). Jesienią przed opadnięciem liście przebarwiają się na różne odcienie koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego.
KWIATOSTANgrono
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCEPodłużna, jagoda o różnych odcieniach czerwonego koloru (zależnie od odmiany). Owoce mają duże walory dekoracyjne, tym bardziej, ze utrzymują się na roślinie przez całą zimę. W zimie są chętnie zjadane przez ptaki.
OPISKwiaty drobne, żółte kwiaty w gronach, przyjemnie pachnące. Pręciki i słupki dojrzewają równocześnie. Kwiaty nie są głównym elementem ozdobnym berberysu, jednak w okresie kwitnienia roślina jest jeszcze ładniejsza. Jest owadopylny, ale może być też samopylny.
SIEDLISKOBerberys Thunberga jest bardzo odporny na mróz i nie ma specjalnych wymagań co do gleby - rośnie prawie w każdych warunkach. Jest mało wrażliwy na zasolenie gleby, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.
WYSOKOŚĆdo 1,5 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Pędy rozgałęzione, gęsto ulistnione, z ciernistymi pędami. Zwykle dorasta do około 1,5 m.
UWAGINajbardziej rozpowszechniona w Polsce jest odmiana "Atropurpurea".
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony