WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJGrążel
GATUNEKżółty
RODZINAGrzybieniowate (Nymphaeaceae)
NAZWA ŁACIŃSKANuphar lutea
WYSTĘPOWANIEWystępuje w niemal całej Europie oraz w środkowej i zachodniej Azji. W Polsce na niżu jest rośliną pospolitą.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJKłącze bardzo długie, czołgające się, o średnicy do 8 cm, na przekroju poprzecznym eliptyczne. Na górnej powierzchni pokryte jest bliznami po starych, opadłych liściach. Z dolnej wyrastają nitkowate korzenie.
LIŚCIEPływające o długim ogonku, skórzaste, owalne o długości ok. 30 cm, z głęboko wyciętą nasadą. Mają kolor od zielonego do brunatnawego. Ich drugorzędne nerwy nie łączą się z sobą.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiaty żółte, duże (średnica 4-6 cm), silnie pachnące (zapach podobny do zapachu jabłek), z licznymi płatkami korony i 5 działkami kielicha. Słupek składa się z 5-24 zrośniętych owocolistków, a jego znamię jest tarczowate i lejkowato wgłębione. Przedsłupne lub równoczesne kwiaty wyrastają pojedynczo nad wodą na długich szypułkach.
SIEDLISKOWodne zbiorniki stojące lub wolno płynące - stawy, przybrzeżne strefy jezior, starorzecza, zakola rzek i rzeki o wolnym nurcie.
WYSOKOŚĆpędy do 2 m
OKRES KWITNIENIAMaj - wrzesień.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEZawiera nufarynę, nufarydynę, nufarolidynę i pochodne tioalkaloidów. Alkaloidy znajdujące się w roślinie działają porażająco na korę mózgową.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony