WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJGoździk
GATUNEKpyszny
RODZINAGoździkowate (Caryophyllaceae)
NAZWA ŁACIŃSKADianthus superbus
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie i Azji od Japonii poprzez Sachalin, południowo-wschodnią Azję, Syberię i Europę po Półwysep Iberyjski. W Europie rośnie głównie w północno-wschodniej i środkowej jej części, sięgając po Bałkany i północną część Półwyspu Apenińskiego. W Polsce występuje głównie na niżu i rzadko w niższych położeniach górskich. Najliczniej występuje w dolinie Wisły koło Krakowa a także Warszawy oraz na Podkarpaciu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, prosta i rozgałęziająca się, zielonawa lub zielonosina. Oprócz pędów kwiatowych tworzy również pędy płonne.
LIŚCIEUlistnienie naprzeciwległe. Liście równowąskolancetowate, całobrzegie, ostro zakończone, bez przylistków, o szerokości 3-5 mm, jednonerwowe.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty duże, do 6 cm średnicy. W liczbie przeważnie od kilku do kilkunastu wyrastają na szczytach rozgałęzionej łodygi. Kielich sztywny, długości 20-28 mm i szerokości 3-4 mm, o działkach zrośniętych w rurkę, bladozielony lub różowy. Otoczony jest kilkoma łuskami podkwiatowymi o długości dochodzącej do 1/4 długości kielicha. 5 płatków korony o kolorze od białego do różowego, pociętych dalej niż d połowy długości z niepodzieloną częścią środkową. Słupek z dwoma szyjkami. Owocem torebka otwierająca się 4 ząbkami.
SIEDLISKOBylina. Rośnie na wilgotnych łąkach, torfowiskach, skrajach lasów.
WYSOKOŚĆ20 - 50 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Liście 1-nerwowe. Błaszka płatków 15-22 mm długa, środek blaszki lancetowaty.
UWAGITworzy liczne mieszańce. Kwiaty wonne.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1995r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony