WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJGoździk
GATUNEKpostrzępiony wczesny
RODZINAGoździkowate (Caryophyllaceae)
NAZWA ŁACIŃSKADianthus plumarius subsp. praecox
WYSTĘPOWANIEEndemit karpacki - występuje wyłącznie w Karpatach. W Polsce występuje w Tatrach i Pieninach, gdzie jest rośliną dość częstą.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGANieco pokładająca się, kanciasta, naga, prosta i przeważnie nierozgałęziająca się. W miejscach, gdzie wyrastają liście tworzy kolanka. Tworzy kępy, w których oprócz pędów kwiatowych występują również pędy płonne.
LIŚCIEUlistnienie naprzeciwległe. Liście równowąskolancetowate, całobrzegie, ostro zakończone, bez przylistków, 5-7 nerwowe, o szerokości 1-3 mm. Mają siny kolor, a ich nasady zrastają się w pochewkę otaczającą łodygę. Na jednej łodydze występuje przeważnie 4-6 par liści.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISPrzeważnie pojedynczy kwiat na szczycie łodygi, czasami tylko występują 2, lub jeszcze rzadziej 3 kwiaty. Kielich sztywny, cylindryczny, zrosły, ząbkowany o działkach zrośniętych w rurkę, zielony lub purpurowo nabiegły. Otoczony jest kilkoma łuskami podkwiatowymi tworzącymi tzw. przykieliszek. 5 białych lub różowawych płatków korony ma brzegi nierówno strzępiasto powcinane (co najwyżej do 1/3 długości płatka). Po stronie wewnętrznej w połowie długości posiadają różowe lub purpurowe włoski. Słupek z dwoma szyjkami i 10 pręcików o liliowych pylnikach. Owocem jest podłużna torebka otwierająca się 4-ząbkami.
SIEDLISKOBylina. Murawy, piargi, skały. Wyłącznie na podłożu wapiennym. W Tatrach występuje od podnóży po piętro kosówki.
WYSOKOŚĆ20 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
UWAGIPodgatunek goździka postrzępionego. Cała roślina jest pokryta woskiem. Inne nazwy: goździk wczesny, goździk wonny.
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa (w latach 1983-2014 ochrona ścisła).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony