WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJGoździk
GATUNEKkropkowany
RODZINAGoździkowate (Caryophyllaceae)
NAZWA ŁACIŃSKADianthus deltoides
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie i w Azji (Syberia i Indie). W Polsce jest dość pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPłożąca się i wznosząca, rozgałęziona. Tworzy kolanka, z których wyrastają liście. Jest omszona krótkimi włoskami.
LIŚCIERównowąskie, całobrzegie, ostro zakończone, bez przylistków, o szerokości do 3 mm. Są 3-nerwowe, całe omszone krótkimi włoskami i zrośnięte nasadami.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty drobne (1-1,5cm średnicy), zebrane w luźną wiechę. Kwiaty są siedzące, lub wyrastają na krótkich szypułkach. Kielich sztywny, złożony z 5 zrośniętych działek, oraz 2, dwukrotnie krótszych od kielicha szydlastych łusek podkielichowych (przysadek). Korona składa się z 5 wolnych, płytko ząbkowanych płatków o deltoidalnym kształcie (stąd łacińska nazwa gatunku). Mają one różowopurpurowy kolor, jasne plamki i ciemny pierścień w środku korony. Wewnątrz kwiatu 1 słupek i 10 pręcików.
SIEDLISKOSuche łąki, zbocza, nieużytki, pastwiska, zarośla. Pospolity.
WYSOKOŚĆ10 - 40 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Płatki zazębione płytko. Liście 3-nerwowe.
UWAGIGatunek zmienny, tworzy mieszańce z goździkiem brodatym, goździkiem kartuzkiem, goździkiem kosmatym, goździkiem piaskowym.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony