WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJGorczyca
GATUNEKbiała
RODZINAKapustowate (Brassicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASinapis alba
WYSTĘPOWANIERodzimy obszar jej występowania to Europa Południowa (Grecja, Włochy, Portugalia i Hiszpania), Afryka Północna, Azja Zachodnia i Pakistan.
STATUSAntropofit zadomowiony
ŁODYGAProsto wzniesiona, rozgałęziona i szorstko owłosiona.
LIŚCIEOgonkowe, naprzemianległe, słabo owłosione i wszystkie, włącznie z górnymi, pierzastodzielne, o działkach nierówno i tępo ząbkowanych.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEKrótkie okrągławe łuszczyny, mocno odchylone na zewnątrz i szorstko owłosione. Dojrzałe łuszczyny pękają, odsłaniając błoniastą przegrodę, do której po obu stronach są przymocowane nasiona. Są one okrągłe, koloru jasnożółtego, dojrzałe bardzo łatwo się osypują.
OPISKwiaty pachnące, złocistożółte; o 4 działkach kielicha i 4 płatkach korony ułożonych na krzyż, odchylone prawie pod kątem prostym, oraz 6 pręcików (4 dłuższe i 2 krótsze) i 1 słupek. W czasie kwitnienia wierzchołek kwiatostanu przypomina baldachogrono i ma na obwodzie kwiaty w pełni rozwoju, a w środku kwiaty najmłodsze i pączki kwiatowe.
SIEDLISKOWystępuje w górach południowej Europy. W Polsce uprawiana, czasami zdziczała.
WYSOKOŚĆ30 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Liśie nawet górne pierzastodzielne. Łuszczyna owłosiona ze zgiętym dzióbkiem. Nasiona jasnożółte.
WŁASNOŚCI LECZNICZEDziałanie przeciwzapalne, przeczyszczające, powlekające, pobudzające trawienie. Wodny wyciąg z nasion stosuje się wewnętrznie w chorobach przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit, zaparciach i niestrawności. Zewnętrznie wyciągi wodne są używane do płukania przy zapaleniu gardła i migdałków, a poduszki gorczycowe (woreczek wypełniony nasionami) przykłada się do miejsc z bólami reumatycznymi i bolących stawów. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe.
UWAGIZ nasion pozyskuje się olej gorczyczny. Inne nazwy: gorczyca jasna.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony