WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBarszcz
GATUNEKzwyczajny
RODZINASelerowate (Apiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAHeracleum sphondylium
WYSTĘPOWANIEWystępuje w całej niemal Europie, na dużej części Azji i w Maroku. W Polsce jest gatunkiem pospolitym.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAProsto wzniesiona, dęta, rozgałęziona, żebrowana i kanciasto bruzdowata, często porośnięta krótką, skierowaną w dół szczecinką.
LIŚCIEO bardzo zmiennym kształcie; 3-listkowe lub pierzaste. Dolne liście duże, z długimi, rynienkowatymi ogonkami, górne mniejsze, z dużą pochwą przekształconą w liściak. Szorstko owłosione, ze sztywnymi szczecinkami na nerwach od spodu. Liście mają zróżnicowane kształty, przeważnie są pierzastosieczne z 3-5 listkami jajowatymi, karbowanymi lub piłkowanymi.
KWIATOSTANbaldach złożony
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEOwocem są rozłupki zamknięte w eliptycznej lub kulistej rozłupni o długości 6-10 mm. Rozłupki na brzegu wąsko oskrzydlone, z trzema żebrami na grzbietowej stronie.
OPISKwiatostan stanowi 15-30 baldaszków różnej długości zebranych w baldach złożony. Baldaszki mają szypułki z owłosioną stroną wewnętrzną. Kwiaty promieniste, o białych płatkach, czasem czerwonawych lub żółtozielonych. Poszczególne kwiaty zbudowane są z 5 małych działek kielicha, 5 płatków korony, 5 pręcików i jednego słupka z dwiema szyjkami. Miodniki znajdują się na zalążni. Oprócz kwiatów obupłciowych zdarzają się w kwiatostanie także kwiaty męskie.
SIEDLISKORośnie na łąkach, siedliskach ruderalnych, w lasach jesionowo-dębowych i w zaroślach na brzegach wielkich rzek.
WYSOKOŚĆ50 - 150 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
WŁASNOŚCI LECZNICZEStosowano go do zmniejszania obrzęków i przeciw biegunce.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEMoże wywołać reakcje alergiczne na skórze pod wpływem światła słonecznego.
UWAGIŁatwo można go pomylić z barszczem Mantegazziego i Sosnowskiego, które są znacznie większe i powodują bardzo trudno gojące się rany.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony