WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJForsycja
GATUNEKpośrednia
RODZINAOliwkowate (Oleaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAForsythia intermedia
WYSTĘPOWANIEJest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania forsycji zwisłej i forsycji zielonej, pochodzących z Chin. Po raz pierwszy mieszańca tego wyhodowano ok. 1885 w ogrodzie botanicznym w Getyndze. Jest uprawiany jako krzew ozdobny.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJNiewielki krzew liściasty o wyprostowanych gałęziach. Pień cienki i prosty, wielokrotny. Korona rozłożysta (często tworzy kępy kilkumetrowej średnicy), miotlasto otwarta, z długimi i prostymi, stromo wzniesionymi ku górze gałęziami.
KORA, PĘDYKora brązowożółtawa do brązowej, gładka i błyszcząca z wyjątkiem chropowatości wynikającej z gęstego pokrycia dużymi i bardzo wyraźnymi, brodawkowatymi przetchlinkami. Górna część pędów ma rdzeń podzielony blaszkami na komory. Pąki szpiczasto-jajowate, liściowe naprzeciwległe i odstające od pędu, kwiatowe skupione po kilka obok siebie.
LIŚCIEJajowatopodługowate, ciemnozielone, przeważnie pojedyncze, czasami tylko 3-listkowe. Górna część liści jest piłkowana, dolna przeważnie całobrzega.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEMałe, suche, dwukomorowe i dwuklapowe torebki o brązowym zabarwieniu, rzadko wykształcane. Komory zawierają kilka oskrzydlonych nasion.
OPISKwiaty obupłciowe, owadopylne, wytwarzane bardzo obficie, zebrane w pęczki po kilka sztuk. Pojedyncze kwiaty dzwonkowate, o średnicy 2-3cm, jaskrawożółte, posiadają 4 zrośnięte u podstawy w rurkę i odwinięte na zewnątrz, owalne płatki korony, jeden słupek oraz dwa pręciki, są lekko pachnące.
SIEDLISKOBrak naturalnych stanowisk. Roślina o stosunkowo dużych wymaganiach, preferująca gleby żyzne, świeże i wilgotne, raczej lekkie i piaszczyste niż ciężkie i gliniaste, ciepłolubna, dobrze sprawdzająca się w miastach. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych choć w przeciwieństwie do innych forsycji znosi też większe zacienienie.
WYSOKOŚĆdo 2 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony