WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJDzwonek
GATUNEKsyberyjski
RODZINADzwonkowate (Campanulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACampanula sibirica
WYSTĘPOWANIEWystępuje od wschodniej Syberii poprzez Rosję i Kazachstan do Europy środkowej i południowo-wschodniej. Najdalej na zachód sięga do Niemiec, Austrii i Włoch. Przez Polskę i dalej Białoruś przechodzi północna granica zasięgu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPojedyncza lub rozgałęziona, sztywno wzniesiona, owłosiona szczeciniasto.
LIŚCIEUmieszczone skrętolegle na łodydze. Odziomkowe i niższe osadzone są na długich i szeroko oskrzydlonych ogonkach. Mają blaszkę podłużnie łopatkowatą lub lancetowatą, na szczycie tępą, na brzegu słabo karbowaną. Liście wyrastające wyżej na łodydze mają ogonki coraz krótsze, aż do najwyższych liści siedzących i obejmujących blaszką łodygę. Wraz z wysokością liście stają się też coraz węższe aż do równowąskich. Wszystkie liście pokryte są obustronnie krótkimi włoskami.
KOLOR KWIATÓWniebieski
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty zebrane w wiechowaty kwiatostan. Korona kwiatu wąskodzwonkowata, zwykle do 2,5 cm długości, niebieska lub rzadziej biała. Działki kielicha owłosione, wąskie, trójkątne do lancetowatych. Między działkami znajdują się odgięte do tyłu, jajowate wyrostki, zaostrzone na szczycie. pręcików jest pięć, a słupek jest dolny z szyjką trójdzielną.
SIEDLISKORośnie na murawach kserotermicznych i w świetlistych zaroślach głównie w pasie wyżyn w południowo-wschodniej części kraju.
WYSOKOŚĆ20 - 40 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Łatki korony po wewnętrznej stronie nagie lub tylko na nerwie słabiutko owłosione.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 2004r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony