WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJDzwonek
GATUNEKboloński
RODZINADzwonkowate (Campanulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACampanula bononiensis
WYSTĘPOWANIERośnie dziko w Azji Zachodniej i Środkowej, na Kaukazie i Syberii oraz na większej części Europy (bez Skandynawii, Wysp Brytyjskich, Hiszpanii, Portugalii, Islandii). W Polsce rzadki. Występuje głównie w pasie wyżyn południowych oraz w Wielkopolsce i na Wysoczyźnie Siedleckiej. Nie występuje w górach.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGASztywna, słabo bruzdkowana, dołem obła, wyżej nieco kanciasta. Kutnerowato owłosiona. Ulistniona gęsto, skrętolegle.
LIŚCIENa spodniej stronie gęściej owłosione, szarozielone. Liście odziomkowe i dolne łodygowe z oskrzydlonymi ogonkami oraz blaszką jajowatą, w nasadzie uciętą, zaokrągloną lub sercowatą. Brzeg blaszki karbowanopiłkowany. Wyższe liście siedzące i nasadą obejmujące łodygę, ku górze łodygi coraz mniejsze i węższe.
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiatostan kłosokształtny, wydłużony, utworzony z licznych kwiatków na krótkich szypułkach, wspartych lancetowymi listkami, zwykle krótszymi od kwiatów. Działek kielicha pięć, lancetowate, nieco odstające od korony. Korona niebieskawo fioletowa stożkowato dzwonkowata, długości 1,5-2,5 cm. Rozcięta co najmniej do 1/3 na pięć ostrych i dość wąskich łatek. Pręcików pięć. Słupek dolny z szyjką o trzech znamionach.
SIEDLISKOSuche murawy kserotermiczne, trawiaste zbocza, wzgórza, obrzeża zarośli.
WYSOKOŚĆ30 - 50 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Kwiaty na krótkich szypułkach. Łodyga i spód liści gęsto, miękko owłosiony. Kwiaty zebrane w wydłużone, jednostronne grono.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 2004r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony