WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJDziewanna
GATUNEKkutnerowa
RODZINATrędownikowate (Scrophulariaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAVerbascum phlomoides
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie Południowej i Środkowej oraz na części obszaru Azji (Kaukaz, Turcja, Zachodnia Syberia, Kazachstan). W Polsce pospolita na całym niżu.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJWysoka roślina zielna o pojedynczej łodydze. W pierwszym roku wegetacji tworzy przy ziemi różyczkę liści, a dopiero w drugim roku wyrasta łodyga z kwiatostanem.
ŁODYGAPojedyncza, pokryta gęstym, żółtawym kutnerem.
LIŚCIEWyrastające naprzemianlegle na łodydze, liście mają karbowane brzegi. W dolnej części łodygi liście są szerokoeliptyczne, w górnej szerokosercowate. Ich blaszki liściowe na niewielkiej odległości przylegają do łodygi.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty w szczytowej, niemal bezlistnej części łodygi wyrastają pęczkami po 2-5, skupione w grono. Korona kwiatu o średnicy do 5 cm i o bardzo krótkiej rurce, składa się z 5 szerokich płatków jasnożółtej barwy. Pręcików jest 5, przy czym trzy z nich są owłosione (ważna cecha przy oznaczaniu gatunków dziewanny), słupek 1. Pręciki są dwusilne - 2 są dłuższe od pozostałych. Słupek i pręciki dojrzewają równocześnie. Kwiaty bez miodników, samopylne.
SIEDLISKORoślina dwuletnia. Rośnie na słonecznych i suchych miejscach, na wzgórzach, nasypach kolejowych i ugorach. Może rosnąć na dosyć jałowych glebach, nie toleruje miejsc podmokłych.
WYSOKOŚĆ80 - 150 cm.
OKRES KWITNIENIASierpień - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Liscie krótko tylko zbiegające, stąd przeważnie część łodygi nie oskrzydlona.
WŁASNOŚCI LECZNICZEWodne wyciągi surowca mają zastosowanie głównie wykrztuśne (dzięki zawartości saponin) oraz osłaniające (dzięki obecności śluzu). Działają również przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, oskrzeli, przełyku, żołądka i jelit, a także dróg moczowych łącznie z pęcherzem.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony