WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJDereń
GATUNEKkousa
RODZINADereniowate (Cornaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACornus kousa
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Chin, Japonii i Korei. W wielu krajach świata, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKrzew lub małe drzewo, o wysokości 4 - 6 m, szerokość korony wynosi ok. 3 - 4 m. Korona jest dość symetryczna, w młodym wieku odwrotnie stożkowata ze względu na silny wzrost wierzchołkowych pędów, natomiast u starych roślin pokrój jest często kulisty.
LIŚCIESezonowe, nakrzyżlegle, jajowate do eliptycznych. Jesienią wybarwiają się na szkarłatnoczerwono lub pomarańczowo i zostają długo.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEDojrzewają jesienią, na długich szypułkach, przybierając barwę czerwoną albo bordową. Są to pestkowce przypominające kształtem owoc zbiorowy maliny. Mają wielkość 2 cm i są smaczne.
OPISKwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca, około miesiąca później niż u derenia kwiecistego a kwitnienie trwa długo - nawet ponad miesiąc. Mają ozdobne duże i białe podsadki. Same kwiaty są małe, niepozorne, barwy zielonkawożółtej.
SIEDLISKONajlepiej rośnie w pełnym słońcu, na żyznej, przepuszczalnej i raczej wilgotnej glebie. Jest dość odporny na mróz.
WYSOKOŚĆ4 - 6 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony