WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJDereń
GATUNEKjadalny
RODZINADereniowate (Cornaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACornus mas
WYSTĘPOWANIEPochodzi ze środkowej i południowo-wschodniej Europy i zachodniej Azji, jest uprawiany w wielu krajach świata. W Polsce tylko uprawiany.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKrzew lub małe drzewko liściaste o krótkim, nisko rozgałęzionym pniu i rozłożystej, często parasolowatej koronie. Wyróżnia się przede wszystkim tworzonymi bardzo wcześnie na wiosnę, jaskrawożółtymi kwiatami. Pień krótki, często krzywy lub pochylony, nisko rozgałęziony. Korona w przypadku drzew nisko osadzona, okrągława lub parasolowata, często bardzo rozłożysta, luźna, u krzewów nieregularna.
KORA, PĘDYKora szarobrązowa, łuszcząca się nieregularnymi w kształcie, cienkimi i odpadającymi łuskami. Młode pędy kanciaste, od strony zacienionej zielonkawoszare, od nasłonecznionej - purpurowe, lekko owłosione, tegoroczne pędy początkowo żywozielone. Pąki żółte, delikatnie owłosione, liściowe lancetowate i szpiczaste, z dwiema łuskami, siedzące, kwiatowe kuliste, duże - zawierają w sobie cały kwiatostan, wielołuskowe, osadzone na trzoneczkach.
LIŚCIEBlaszkowate, pojedyncze. Blaszka eliptyczno-jajowata, z przedłużonym wierzchołkiem, długości 5-10 cm, całobrzega, zielona (od spodu jaśniejsza), z wierzchu lekko błyszcząca, w kątach nerwów posiada kępki białych włosków. Charakterystyczną cechą jest łukowata nerwacja z 3-5 parami jasnych, mocno wystających od spodu nerwów. Ustawienie naprzeciwległe na krótkich, rynienkowatych ogonkach, często czerwonawych.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEOwalne, błyszczącoczerwone pestkowce długości 1-2cm. Posiadają soczysty miąższ oraz dużą i bardzo twardą, dwunasienną pestkę. Zawierają dużą ilość witaminy C (tyle, co cytryny). Są jadalne, jednak ich cierpko-kwaskowaty smak nie należy do najlepszych. Robi się też z nich marmoladę, dżem, nalewki, nadzienie do cukierków.
OPISKwiaty obupłciowe (obok nich także liczne męskie), owadopylne, zebrane po 10-25 sztuk w gęste, baldachowate kwiatostany. U podstawy każdego baldachu znajdują się 4 łuskowate listki okrywy (są to nie powiększające się w trakcie kwitnienia zewnętrzne łuski pąków kwiatowych). Pojedyncze kwiaty drobne, posiadają podwójny, 4-krotny okwiat, pachną niezbyt przyjemnie. Płatki korony jaskrawożółte, lancetowate i zaostrzone, długości 2-3mm. Słupek kubkowaty (zalążnia dolna), owłosiony, 4 pręciki osadzone na dużym, żółtym dysku miodnikowym.
SIEDLISKOJest u nas uprawiany jako roślina ozdobna. Ma ozdobny wygląd w marcu i kwietniu, kiedy kwitnie, a także na jesieni, kiedy pojawiają się jego owoce. Jest stosowany również na wysokie żywopłoty. Jest to krzew o skromnych wymaganiach, który dobrze się czuje na słońcu i w półcieniu, znosi gleby wapienne, susze i zanieczyszczone powietrze. W cieniu owocuje słabo i ma luźniejszy pokrój.
WYSOKOŚĆ3 - 7 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.
CECHY CHARAKTER.Kwiaty żółte, w baldachach ujętych w 4-listną okrywę. Kwitnie przed rozwinięciem liści.
UWAGIInne nazwy: dereń właściwy. Obłupana z kory gałązka kwitnącego derenia, pogryziona na końcu jest skutecznym środkiem do czyszczenia zębów.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony