WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJDereń
GATUNEKbiały
RODZINADereniowate (Cornaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACornus alba
WYSTĘPOWANIEZasięg obejmuje tereny od wschodniej części Europy po wschodnie krańce Azji. W Polsce często sadzony jako krzew ozdobny.
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJKrzew wysokości do 2-3 m. Rozrasta się szeroko dzięki pokładającym się i zakorzeniającym gałęziom. Na wolnych przestrzeniach i na glebach wilgotnych tworzy z biegiem lat szerokie, gęste kępy.
KORA, PĘDYPędy i starsze gałęzie jaskrawoczerwone, błyszczące, szczególnie intensywnie zabarwione w zimie. Kolor ten jest tym silniejszy, im krzew ma bardziej słoneczne stanowisko. Jesienią czerwonofioletowe. Młode pędy w lecie pokryte sinym nalotem.
LIŚCIEJajowate lub jajowato-eliptyczne, u nasady zaokrąglone, długości 4-8 cm, od spodu sinozielone. Liście są całkowicie żółte. Nerwów bocznych zwykle 6 par.
KWIATOSTANbaldachogrono
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OPISKwiaty biało-żółte, w niewielkich, płaskich baldachogronach średnicy 5 cm. Kwitnie od maja do czerwca, a następnie powtarza kwitnienie aż do jesieni.
SIEDLISKORoślina ozdobna - stosowana na żywopłoty, może też być uprawiana pojedynczo lub w grupach. W dużych parkach należy sadzić pojedynczo lub w grupach na dużych powierzchniach otwartych łąk i trawników. Jest dekoracyjny również po opadnięciu liści ze względu na jaskrawoczerwone gałęzie. Jest wytrzymały na mrozy i mało wymagający w stosunku do gleby. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, nawet podmokłych, torfiastych (łąkowych), jednocześnie jest wytrzymały na suszę i mróz. Znosi zanieczyszczenie powietrza i dobrze rośnie w miastach i w okręgach przemysłowych. Najkorzystniej rośnie w pełnym oświetleniu i najefektowniej się przebarwia.
WYSOKOŚĆdo 3 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
UWAGIKultywary: 1)`Argenteomarginata` - młode liście są różowawe, a starsze mają kremowobiałe obrzeżenia 2)`Gouchaltii` - ma wyjątkowo duże, żółte liście z zielonym środkiem 3)`Sibirica` - o intensywnie koralowoczerwonych pędach i liściach zielonych, jesienią przebarwiających się na czerwonobrunatno 4)`Spaethi` - brzegi liści ma szeroko żółtoobrzeżone, a w pełnym słońcu nawet całkowicie żółte 5)`Variegata` - o liściach z białymi plamkami. Niektóre liście są całkowicie białe.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony