WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJDąb
GATUNEKomszony
RODZINABukowate (Fagaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAQuercus pubescens
WYSTĘPOWANIEJest drzewem ciepłolubnym, występuje w zachodniej i południowej Europie, a także w Azji Mniejszej. Pospolity gatunek w obszarze śródziemnomorskim. W Polsce występuje na izolowanym stanowisku w rezerwacie Bielinek nad dolną Odrą, daleko na północ od północnej granicy zwartego zasięgu.
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJDrzewo osiągające do 25 m wysokości, albo duży krzew mający wiele pni. Korona jest nieregularna, nisko osadzona.
KORA, PĘDYKora pnia i gałęzi jest szarobrązowa do czarnobrązowej, podzielona na kanciaste płytki. Młode gałązki i pączki owłosione gwiazdkowatymi włoskami.
LIŚCIEUstawione skrętolegle, długości 6-12 cm, ogonek długości 1,5 cm. Od spodu są obficie, szaro owłosione, z wiekiem nieco łysieją. Blaszka liściowa owalna o nieregularnych, zatokowych wcięciach.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEŻołędzie krótkoszypułkowe, błyszczące, jasnobrązowe. Dojrzałe mają owalny kształt, miseczki złożone ze ściśle przylegających łusek i puszysto owłosione. Są mniejsze, niż u dębu szypułkowego.
OPISKwiaty męskie zebrane w długie, zwisające kotki, żeńskie siedzące, osadzone na krótkich szypułkach w grupach po 2-5.
SIEDLISKORośnie na śródziemnomorskich wybrzeżach i zboczach gór przeważnie do 800 m n.p.m. Rośnie często na glebach wapiennych i łatwo znosi suszę.
WYSOKOŚĆdo 25 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
CECHY CHARAKTER.Liście miękko owłosione.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony